REGIONALNA PANORAMA

Magična sedmica / The Magical Seven

Dokumentarni / Bosna i Hercegovina

2023. / 96’

Autor

Sabahudin Topalbećirević

Produkcija

Ibrahim Muratović, Emir Topalbećirević

Produkcijska kuća

Simposar Sarajevo za Sport Klub

Produkcijska podrška Bostel Chicago

„Toni Kukoč – Magična sedmica“ je priča o mladiću iz Splita koji je svojim košarkaškim znanjem, profesionalnošću i posebnim stilom igre osvojio košarkaški svet krajem osamdesetih i devesetih godina XX veka. Toni Kukoč je tih godina postao najomiljeniji košarkaš u Evropi, ali i zvanično četiri puta najbolji igrač starog kontinenta. Put iz Splita, od osnovne škole, do osvajanja NBA prstena i deljenja svlačionice sa najvećim košarkašem svih vremena Majklom Džordanom, je priča o odrastanju, zajedništvu, druženju sa generacijama koje su svih tih godina znale samo za pobede. Igrao je i osvajao olimpijske medalje za dve države, Jugoslaviju i Hrvatsku. Bez obzira na neverovatne sportske rezultate, ono što Tonija Kukoča izdvaja jeste njegovo ponašanje izvan terena, njegova skromnost i jednostavnost. O Tonijevom košarkaškom putu u filmu govori veliki broj ljudi koji su bili deo njegove karijere, a vrhunac je razgovor sa Majklom Džordanom koji kaže: „Toni je moj najbolji prijatelj iz tog perioda“.

​Festivalska premijera

Sabahudin Topalbećirević

Najpoznatiji sportski novinar i komentator iz Bosne i Hercegovine. Direktor je i organizator najvećeg sportskog simpozijuma u regionu „SIMPOSAR SARAJEVO“, koji okuplja najznačajnija imena iz sveta sporta. Autor je mnogobrojnih sportskih dokumentarnih filmova. Zbog svojih izuzetno prijateljskih, dugogodišnjih veza specijalizovao se za biografske priče velikih sportskih asova iz regiona. Najpoznatiji filmovi: „Džajić“ – priča o najboljem jugoslovenskom fudbaleru svih vremena Draganu Džajiću, „Plava priča“ – o legendi bosansko-hercegovačkog i jugoslovenskog fudbala Ivici Osimu, „Nikad ispričana priča“ – o Miroslavu Ćiri Blaževiću treneru svih trenera, i o jednom od najboljih košarkaša Evrope svih vremena, osvajaču tri NBA prstena Toniju Kukoču. Dobitnik nagrada za filmove o Džajiću, Osimu i Ćiri Blaževiću na festivalima na Zlatiboru, u Moskvi i Milanu.

Posljednja YU dokumenta / Last Yugoslav Dokumenta

Dokumentarni / Bosna i Hercegovina

2024. / 79’

Scenario i režija

Jasmin Duraković

Izvršna produkcija

Ismar Duraković

Produkcija

Angelina Albijanić Duraković, Jasmin Duraković

Produkcijska kuća

DEPO / CKA Charlama

Priča o najvećoj izložbi savremene likovne umetnosti u bivšoj Jugoslaviji pod nazivom „YU dokumenta“, održanoj o sarajevskoj Skenderiji. Film u današanjem vremenu prati i dvojicu umetnika, Jusufa Hadžifejzovića i Aleksandra Sašu Bukvića, koji su pokrenuli ovaj, u Sarajevu gotovo zaboravljeni, kulturni događaj. Kroz njihovu priču i putovanja u Beograd i Zagreb vraćamo se u vreme nekadašnje zajedničke države.

Svetska premijera

Jasmin Duraković

Reditelj, scenarista i producent. Režirao je igrane filmove „Nafaka“ (2006), „Sevdah za Karima“ (2010), „Ja sam iz Krajine, zemlja kestena“ (2013), „Poslednja barijera“ (2016) i „Praznik prazine“ (2022). Filmovi su mu prikazani na mnogim svetskim festivalima i dobili su nekoliko međunarodnih nagrada (Zlatni Benjamin, Nagrada Evropska prestonica kulture Peč 2010. za najbolji film, California Film Award, Filmart Film Festival Award). Producent filmova koji su prikazani na velikim svetskim festivalima (Kan, Berlinale, Roterdam, Toronto, Sarajevo…). Autor je velikog broja dokumentarnih filmova i kreativni producent TV serija poput „Pozitivna geografija“, „Lud, zbunjen, normalan“, „Dobrodošli u Orient Express“. Osnivač je jedne od vodećih produkcijskih kompanija u BiH, DEPO. Autor je nagrađivanih dramskih predstava.

Hako

Dokumentarni / Bosna i Hercegovina

2024. / 26’

Scenario i režija

Josip Pejaković

Naracija

Hako Duljević

Produkcija

Almir Šahinović

Na prostoru Kraljevine Jugoslavije u vihoru Drugog svetskog rata, 1943. godine, na Pešteru (Srbija) je većinsko muslimansko stanovništvo živelo sa manjinskim pravoslavnim. Manji deo muslimanskog stanovništva angažovao se u Gestapou i dao podršku Nemcima. Odlučili su da zajedno napadnu pravoslavno selo Buđevo i da ga potpuno spale. Mada se većina muslimana tome protivila, ipak se dogodilo. Najveći otpor je činio Hako Duljević, časni čovek, domaćin sa Peštera iz sela Međugor. Iz ralja sigurne smrti spasao je devojčicu Ratomirku Minić, sklonivši je na sigurno mesto, u selo Doliće. Uspela je da se spoji sa roditeljima i doživi duboku starost. Hako se time zamerio Nemcima, koji su ga mučki s leđa ubili. Osamdeset godina ta istina nije izašla na videlo, zbog čega trpi najviše njegova porodica, a naročito unuk, koji po njemu nosi ime.

Međunarodna premijera

Josip Pejaković

Rođen je 1948. godine u Travniku. U Sarajevu je diplomirao dramske studije 1971. godine, odsek glume. Bio je u stalnom angažmanu od 1970. do 2013. godine na mestu prvaka drame. Odigrao je mnoge zahtevne, glavne uloge u pozorištu, na filmu i TV serijama. Jedan je od najznačajnijih glumaca u nekadašnjoj Jugoslaviji iz oblasti monodrame. Monodramu „Oj, živote“, po sopstvenom tekstu, odigrao je tri hiljade puta u zemlji i inostranstvu. Napisao je i sa uspehom odigrao još devet monodrama. Autor je jedanaest knjiga i četiri filmska scenarija. Za umetnički rad je nagrađen najvećim stručnim nagradama i priznanjima. I dalje sa uspehom stvara.

Šagargur / Saint Gregory

Dokumentarni / Crna Gora, Srbija

2024. / 62′

Scenario i režija

Nataša Nelević

Produkcija

Branimir Žugić

Produkcijska kuća

LIVE production

Koprodukcijska kuća

Rezon Inkubator

Svedočanstvo o političkom i moralnom stradanju žena u vreme najbolnije totalitarne epizode jugoslovenskog socijalizma – IB Rezolucije (1948). Sa Golog otoka, mitskog logora-ostrva, na kojem su prevaspitavani nelojalni Jugosloveni, film skreće pogled ka manjem, ženskom logoru na susednom ostrvu Sveti Grgur ili Šagargur, kako glasi lokalni naziv ovog ostrva. Logorska sećanja Đine Markuš, jedne od logorašica, sačuvana u njenim memorima, susreću se u filmu sa svedočenjima njene nećake Marine i zabrinutim pogledima koje nekoliko mladih crnogorskih umetnica odašilju ka Svetom Grguru. Njihova osećanja, refleksije i imaginacija udruženo traže odgovor na pitanje kako je više od 600 Jugoslovenki, uglavnom mladih i obrazovanih komunistkinja, ućutkano u logorima i zašto tu tišinu čujemo i danas?

Nataša Nelević

Rođena je 1961, diplomirala je na Odseku za opštu književnost i teoriju književnosti Filološkog fakulteta u Beogradu. Pozorišna je kritičarka i autorka više knjiga iz oblasti teatrologije, feminističkih teorija i ženskih studija. Objavila je knjigu za decu „Zovu me Čupa“ (2018), zbirku dramskih tekstova „Drame“ (2019) i „Mali roman o blatu“ (2023). Dobtinica je Sterijine nagrade za pozorišnu kritiku (2003) i Nagrade Crnogorskog narodnog pozorišta za najbolji savremeni dramski tekst (2010). Ovo je njen prvi film.

Tihi skitnica / Silent drifter

Dokumentarni / Hrvatska, Bosna i Hercegovina

2023. / 93′

Scenario i režija

Zdenko Jurilj

Uloge

Jozo Mikulić, Ivan Krajina, Ljubo Mikulić-Brajo

Produkcija

Mario Vukadin, Tomislav Bubalo

Produkcijska kuća

Olimp produkcija d.o.o, Kadar film and video production

Na hiljade stranica pronađenog dnevnika Virgilija Nevjestića (1934 -2009), jednog od najvećih hrvatskih slikara grafičara koji je veći deo života radio u Parizu, nude autentičan uvid u život ovog velikog umetnika. Čovek kojeg su, kako tvrdi likovna kritika u Francuskoj, smatrali jednim od svojih najvećih grafičara 20. veka (a sam je sebe nazivao skitnicom), za sobom je ostavio veliki opus i njegova ostavština prvi put se našla na jednom mestu. Kako nije imao dece, porodica naslednika prebacila je njegov kompletan opus, koji se sastoji od ogromne količine grafika, crteža, filmova i pisama, u Hrvatsku. Skromnog porekla, rođen u hercegovačkom selu Kolu, kao osmo dete u siromašnoj porodici, ostavio je traga ne samo na francusku, već i na svetsku kulturu.

Međunarodna premijera

Zdenko Jurilj

Rođen je 1972. u Širokom Brijegu (BiH), studirao je istoriju i novinarstvo. Već nekoliko godina radi kao scenarista i reditelj u produkcijskoj kući „Kadar“ iz Širokog Brijega. Za svoje filmove nagrađivan je na Sarajevo film festivalu, međunarodnom filmskom festivalu dokumentarnog filma u Limi (Peru), međunarodnom dokumentarno-turističkom festivalu „Srem Film Fest“ u Srbiji. Filmovi su mu prikazivani na nekoliko relevantnih međunarodnih festivala: Sarajevo film festival, Međunarodni filmski festival u Vilnijusu (Litvanija), ZagrebDox, Liburnija film festivala, Slobodna zona (Beograd), Filmski susreti u Nišu, Euro in film festival u Novom Sadu… Njegov film „Dom“, po izboru stručne kritike, 2017. je uvršten na listu 10 najboljih hrvatskih dokumentaraca. Režirao je na desetine dokumentarnih i promotivnih filmova, koji su prikazivani na regionalnim TV stanicama. Godine 2023. premijerno je prikazan njegov prvi igrani film „Stigme“.

Izbor filmova: Međunarodni festival kratkometražnog festivala Drama

Festival je 1978. godine osnovao gradski kino klub. Od 2012. godine su organizaciju i finansiranje preuzeli grad Drama i Ministarstvo kulture Grčke. Cilj festivala je da promoviše i širi filmsku umetnost, sa naglaskom na kratkometražni film, u Grčkoj i inostranstvu. U okviru programa „Festival Drama putuje…“ nagrađeni i zapaženi filmovi sa festivala Drama putuju po svetu i Grčkoj, predstavljajući se ljubiteljima filma i učvršćuju podršku i zanimanje publike za kratkometražne filmove.

Medveđa jazbina (2023. / 38’)
Scenario i režija: Krysianna Papadakis
Produkcija: Thanasis Michalopoulos, Arsinoe Pylou, Stergios Dinopoulos, Krysianna Papadakis
Produkcijska kuća: Pame Ligo Collective

Delfin je nešto najsvetije (2020. / 17’)
Scenario i režija: Isabella Margara
Produkcija: Kyriaki Virou, Isabella Margara
Produkcijska kuća: Abfab Productions

Ne sutra (2022. / 20’)
Scenario i režija: Amerissa Basta
Produkcija: Soul Productions, 2Herons Productions, Dimitris Nakos, Authorwave, Topspot, Greek Film Centre

Stjuardesa – 737 (2022. / 16’)
Režija: Thanasis Neofotistos
Scenario: Thanasis Neofotistos, Grigoris Skarakis
Produkcija: Argonauts Productions S.A.

IZBOR FILMOVA MEDITERAN FEST

Festival se održava u Širokom Brijegu (BiH) i krasi ga jedinstvena atmosfera – mešavina opuštenosti, turizma, zabave, ritma i filmova. Za kratko vreme postao je omiljen među filmskim radnicima i publikom. To je jedan od najstarijih festivala dokumentarnog filma u regionu, s obzirom na to da se na njemu takmiče isključivo dokumentarni filmovi, a i veći deo pratećeg programa baziran je na dokumentarcima. Selekcija festivala, nakon velikog broja prijavljenih filmova, uspeva da priredi program u kojem se prikaže relevantna dokumentarna produkcija iz zemalja Mediterana. Festival novčano nagrađuje pobednike te im tako pomaže u ostvarivanju novih filmskih projekata. MFF učestvuje u produkciji i koprodukciji dokumentarnih filmova iz regiona. U sklopu festivala organizuju se filmske radionice s relevantnim predavačima, izložbe, predstavljanja knjiga i koncerti. Festival je od samog početka gradio tri linije u svom radu, a to su edukacija, stvaralaštvo i prikazivanje filmova. Održava se početkom oktobra i traje pet dana. Ove godine slavi jubilej: 25 godina postojanja.

Boja (2022. / 15’)

BiH, Španija, Velika Britanija 

Scenario i režija: Anna Fernandez De Paco

Planina sećanja (2023. / 26’)

Španija 

Scenario i režija: Julen Zubiete

U mojoj koži (2022. / 14’)

Španija 

Scenario i režija: Sándor M. Salas

Babajanja (2022. / 14’)

Hrvatska 

Scenario i režija: Ante Zlatko Stolica

IZBOR FILMOVA PRVI KADAR

Festival dokumentarnog i kratkog igranog filma, koji se održava u Istočnom Sarajevu od 2006. godine. Kao najprestižnija filmska manifestacija u Republici Srpskoj spada među značajne filmske festivale u regionu i svetu. Osnovni cilj „Prvog kadra“ je popularizacija filmske umetnosti i edukacija publike, prvenstveno kroz afirmaciju filmova nastalih u domaćoj produkciji. Edukativna strana festivala se ogleda u organizovanim posetama publike projekcijama, naročito mladih iz sredina u kojima ne postoji biskopski život, koji se na ovaj način upoznaju sa različitim filmskim školama i pristupima savremenom dokumentarističkom izrazu, te podstiču na kreativno doživljavanje stvarnosti. Pored takmičarskog programa održavaju se i specijalne projekcije filmova domaćih i stranih autora, edukativni i prateći programi. Festival je namenjen kako građanstvu svih uzrasta, tako i profesionalcima i studentima. Promocija u okviru 71. Martovskog festivala održava se pod motom „Povratak bioskopu“, što je i jedna od najznačajnijih misija „Prvog kadra“.

Očevina (2022. / 15’ 50’’)

Režija: Stefan Tomić

Produkcijska kuća: Akademija umetnosti Banja Luka 

 

Čekajući krst (2023. / 11’ 44’’)

Režija: Vitomir Mitrić

Produkcijska kuća: Prvi kadar 

 

Izbor animiranih filmova koji su nastali u okviru Filmske škole „Prvog kadra“ (10’) 

Aftermovie 17. „Prvog kadra“ (5’)