PRATEĆI PROGRAMI
RADIONICA ANIMACIJE
Radionica ANIMACIJA!
Martovski festival poziva mlade na besplatnu radionicu KAKO NAPRAVITI STOP MOTION ANIMIRANI FILM, koju vode Ana Nedeljković i Nikola Majdak mlađi. Radionica će biti održana tokom trajanja 71. Martovskog festivala u Domu omladine Beograda, a zainteresovani za prijavu ne moraju imati prethodno iskustvo u animaciji.
Opis radionice:
Animacija je zabavna i odlična za kreiranje fiktivnih svetova u kojima je sve moguće. Međutim, kako otići korak dalje i iskoristiti ovaj skoro neograničeni potencijal tehnike da bi pričali o nekim temama iz realnog sveta za koje vi smatrate da su bitne?
U okviru radionice ubrzanim tempom prolazimo kroz sve faze kreiranja jednog animiranog stop motion filma, od ideje preko rada na storibordu do same animacije i postprodukcije. Dakle, rezultat je (veoma kratak) zajednički animirani film. Upoznajemo se sa osnovama stop motion animacije, programom Dragon Frame, eksperimentišemo sa upotrebom različitih materijala i intenzivno razgovaramo o tome kako vidimo svet oko nas.
Mesto i vreme održavanja radionice: Dom omladine Beograda, 28-30. mart 2024. Neophodno je učesce tokom sva tri dana programa.
Ciljna grupa: Mladi uzrasta od 15 do 25 godina, nije neophodno prethodno predznanje ili iskustvo u animaciji.
Maksimalan broj polaznika: 12
Radionicu vode: Ana Nedeljković i Nikola Majdak mlađi
Rok za prijavu: 23. mart
Prijava za radionicu: Od podataka potrebno je poslati ime, prezime, koju školu i razred ili fakultet i godinu pohađate, broj mobilnog telefona i mejl adresu.
Prijave slati na adresu: milica.gavrilovic@domomladine.org
Rok za prijavu: 23. mart 2024.
Biografije predavača:
Ana Nedeljković
Diplomirala je i doktorirala na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Bavi se animiranim filmom, vizuelnom umetnošću i edukacijom.
Diplomirao je na Fakultetu dramskih umetnosti, odsek za kameru. Već 25 godina aktivan je kao nezavisni snimatelj, animator, reditelj i predavač.
Njihov prvi zajednički film “Rabbitland” (2013) na Berlinalu je nagrađen Kristalnim medvedom, prikazan je na preko sto festivala širom sveta, a osvojio je i brojne druge nagrade. Njihov drugi zajednički film “Neputovanja” (2018) takođe je prikazan na brojnim festivalima uključujuči Berlinale, Annecy i Sundance, kvalifikovan je za Oskara i nominovan za Annie nagradu. Njihov novi kratkometražni film “O novcu i sreći” (2022), posle premijere u Lokarnu, prikazuje se na brojnim međunarodnim festivalima. Trenutno rade na razvoju projekta za svoj prvi dugometražni animirani film “Novi Rabbitland”.
BELGRADE MARCH DEBUT WORKSHOP 2024
Martovski festival poziva na četvrto izdanje radionice za razvoj debitantskih filmskih projekata sa međunarodnim potencijalom. Internacionalni eksperti Andrijana Stojković, Jovana Nikolić i Sari Volanen analiziraće odabrane projekte, a rad će se obavljati u grupi. Radionica se realizuje tokom 71. Martovskog festivala, učešće je besplatno. Rediteljsko-producentski timovi, dva najbolja projekta po izboru tutora, biće nagrađeni mentorstvom za profesionalni razvoj i razvoj projekta.
Opis radionice:
Radionica za debitante 2024 je posvećena razvoju debitanstkih filmskih projekata (igranih, dokumentarnih, animiranih i eksperimentalnih filmova, uključujući i serije) sa međunarodnim potencijalom. Projekti se analiziraju u grupi. Svakom projektu se pristupa kao studiji slučaja. Andrijana Stojković analizira projekte sa aspekta rediteljskog pristupa (vizuelni stil, narativni tokovi, upotreba zvuka…). Jovana Nikolić analizira projekte sa aspekta produkcije (marketing, budžetiranje i finansiranje, strategije distribucije) i moderira program. Sari Volanen pristupa projektima kao filmski urednik televizijskog javnog servisa u Finskoj sa aktivnom ulogom na evropskom filmskom tržištu.
Eksperti:
Jovana Nikolić, producentkinja (Prababa produkcija, RS)
Andrijana Stojković, rediteljka i producentkinja (All Inclusive Films, RS)
Sari Volanen, TV urednik (New Cinema YLE, FI)
Mesto i vreme održavanja radionice: Dom omladine Beograda, 27- 29. mart 2024.
Ciljna grupa: Autori i producenti koji u svom radu nisu realizovali dugometražni film.
Maksimalan broj polaznika: 14 (četrnaest)
Uslovi za prijavu:
Prijave su otvorene za sve autore, iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Severne Makedonije i Albanije, koji u svom dosadašnjem radu nisu realizovali dugometražni film, a koji prilikom prijave na konkurs podnesu na engleskom jeziku sledeću dokumentaciju projekta na kojem rade: naslovnu stranu sa kontakt podacima nosioca projekta, logline, sinopsis, rediteljsku eksplikaciju, i biografije scenariste i reditelja sa linkovima ka prethodnim radovima.
Opciono uz obaveznu dokumentaciju mogu da se dostave scenario, ili tritment (u slučaju dokumentarnog filma), producentska eksplikacija, profil producentske kuće, vremenski plan realizacije, budžet i finansijski plan, i mood pictures/mood board/teaser.
Festival je u mogućnosti da obezbedi delimične stipendije u vidu smeštaja za učesnike radionice. Troškove ishrane i prevoza snose učesnici. Učesnici koji žele da apliciraju za pomenutu stipendiju potrebno je da to naznače u prijavi.
Radni jezik radionice je engleski jezik.
Način prijave: Navedenu dokumentaciju poslati na adresu milica.gavrilovic@domomladine.org
Prijava je besplatna.
Rok za prijavu: 17. mart 2024.
Izbor učesnika biće objavljen najkasnije do 20. marta 2024.
Biografije predavača:
ANDRIJANA STOJKOVIĆ – rediteljka (ALL INCLUSIVE FILMS)
Andrijana Stojković je doktorand Umetničkih doktorskih studija na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, gde je prethodno diplomirala na Katedri za filmsku i TV režiju. Autor je 7 kratkih igranih i 8 kratkih dokumentarnih filmova; 1 dugometražnog i 2 srednjemetražna dokumentarna filma i 1 dugometražnog igranog filma. Njeni filmovi su učestvovali i bili nagrađivani na mnogobrojnim međunarodnim filmskim festivalima poput IDFA, HotDocs FF, Roterdam FF, FidMarseille, Raindance FF, Sofija IFF, Havana IFF, i dr. Osnivač je filmske producentske kuće ALL INCLUSIVE FILMS specifične po kreativnom prožimanju dve filmske forme – dokumentarnih filmova koji deluju kao igrani i igranih filmova sa dokumentarnim pristupom. Jedan je od osnivača Udruženja za edukaciju u oblasti audiovizuelne kulture FILMKULTURA. Član je Udruženja filmskih umetnika Srbije, Asocijacije filmskih reditelja Srbije, Udruženja filmskih producenata Srbije i DOK Srbija – Dokumentaristi Srbije. Kao vanredni profesor predaje na predmetima Dokumentarni film na osnovnim studijama i Savremeni rediteljski izraz na master studijama na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu.
JOVANA NIKOLIĆ – producentkinja (PRABABA PRODUKCIJA)
Jovana Nikolić je producent dokumentarnih filmova „Pogrebnik“ (premijera IDFA 2013), „Kavijar Konekšn“ (premijera IDFA 2008) i „Nacionalni park“ (premijera IDFA 2006). Realizovala je prvu švajcarsko-sprsku koprodukciju kao manjinski koproducent kratkog igranog filma „Vesti“ (premijera Filmski festival u Lokarnu 2021). Koproducirala je sa ITVS International (SAD) i Catpics (Švajcarska), i realizovala saradnje sa ARTE ZDF, YLE, SVT, NRK, AJB, RTV SLO i drugima. EAVE, EURODOC, i Berlinale Talents alumna. Završila je osnovne studije i doktorirala na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu. U zvanju vanrednog profesora predaje Produkciju u umetnosti i medijima i Produkciju multimedijalnog događaja na Akademiji umetnosti u Beogradu, i Filmsku produkciju i Pozorišnu produkciju na Akademiji umetnosti u Banja Luci. Jedan je od osnivača Udruženja dokumentarista Srbije, gde je vršila dužnost Predsednika izvršnog odbora u 2017. godini. Član je Upravnog odbora UFUS AFA Zaštita.
SARI VOLANEN – filmska urednica TV programa (YLE)
Sari Volanen je filmski urednik za radio-televiziju YLE (nacionalni javni servis u Finskoj). Radi u odeljenju za koprodukcije producirajući uglavnom kratke filmove u saradnji sa filmskim autorima i producentima iz Finske i inostranstva. Uređuje TV slot pod nazivom „New Cinema“ u kojem se emituju filmovi četvtkom od 23 časa bez obzira na trajanje, žanr i rod. U okviru svog odeljenja producirala je filmove nominovane za Oskara i nominovane za Evropsku filmsku nagradu. U fokusu ovog slota su filmovi originalnog autorskog pristupa, snažnog vizuelnog stila i iznenađujućih filmskih priča. Jedan od poslednjih filmova iz Srbije emitovan po ugovoru o prebuy-u je dokumentarni film Marije Stojnić, „Govori da bih te video“, koji je imao svetsku premijeru na IDFA, nakon čega je prikazan u Muzeju savremene umetnosti MoMA.
RADIONICA EKSPERIMENTALNOG FILMA
Pozivamo sve zainteresovane da se prijave na besplatnu radionicu eksperimentalnog filma JA NISAM U OVOM FILMU – OVO NIJE MOJ FILM , koja će na 71. Martovskom festivalu biti održana od 27. do 30. marta u Domu omladine Beograda. Mentori na radionici su Milica Lapčević, umetnica i novinarka u kulturi, i Vladimir Šojat, montažer, producent i video umetnik.
Opis radionice:
Radionica eksperimentalnog filma fokusirana je na produkciju filmova od jednog kadra, koji problematizuje prisustvo aktera u kadru, te odnos autora prema prostoru izvan kadra kroz različita sredstva filmskog izraza.
Prvi dan – upoznavanje i uvodno predavanje uz razradu početnih ideja
Drugi dan – organizacija realizacije
Treći dan – pregled i montaža finalnih filmova
Četvrti dan – zajedničko gledanje i diskusija
Vreme održavanja radionice: 27-30. mart 2024, Dom omladine Beograda (4 sata dnevno)
Ciljna grupa:
Radionica je namenjena učesnicima između 18 i 30 godina, prvenstveno studentima umetničkih fakulteta, uključujući FDU, FLU, FPU, FMK, kao i završenim studentima. Ne postoji starosni limit. Najvažnija je motivacija da se napravi kratki film iz jednog kadra. Zainteresovanima će biti poslat upitnik po prijavi na mail, upitnik mora biti sastavni deo objave radionice.
Maksimalan broj polaznika: 12
Prijava za radionicu:
Prijava se vrši popunjavanjem formulara koji se nalazi na OVOM LINKU i slanjem na mejl milica.gavrilovic@domomladine.org
Rok za prijavu: 23.03.2024.
O PREDAVAČIMA:
Milica Lapčević, rođena u Beogradu, Jugoslavija. Studirala je na Univerzitetu u Bergenu, Norveška, (istorija umetnosti), Filološkom Fakultetu u Beogradu (anglistika), diplomirala na FLU, (odsek slikarstva). Postdiplomske studije je pohađala na Kraljevskoj Akademiji (Kongl. Konsthogskolan), Stokholm, Švedska na Departmanu za video i nove medije. Osnivač je i član nezavisne umetničke asocijacije artterror film & video od 1989. godine. Članica ULUS-a. Autor i urednik radijskih emisija iz kulture na radiju Studio B od 2001. godine. Bavi se fotografijom, filmom, videom, instalacijama i proširenim medijima, likovnom kritikom, esejistikom i poezijom.
Vladimir Šojat, rođen u Zemunu, Jugoslavija. Diplomirao je na FDU, Beograd, na odseku filmske i TV montaže. Dobitnik je studentske nagrade “Slavko Vorkapić”. Postdiplomske studije pohađao je na istom fakultetu. Član je UFUTVS od 1988, kao i DOK Srbija od 2016. Osnivač je i član nezavisne umetničke asocijacije artterror film & video od 1989. godine. Radio je kao montažer i član promo-tima na RTV B92 od 2001. godine. Osnivač je producentske kuće Frakcija, 2015. Bavi se teorijom i istorijom filma, kroz predavanja i eseje.
DOKSRBIJA@MARTOVSKI
DOKSRBIJA@MARTOVSKI 2024.
Filmske radionice DokSrbija@Martovski osmišljene su kao jednodnevni besplatan program u okviru 71. Martovskog festivala, tokom kojeg će učesnici imati priliku da se upoznaju sa različitim aspektima dokumentarnog filma o kojima će govoriti neki od najznačajnih savremenih filmskih autora u Srbiji.
Zamišljene kao razmena znanja, iskustava i ideja, radionice su namenjene mladim budućim filmskim autorima jednako kao i iskusnim filmskim profesionalcima iz oblasti kratkog i dugometražnog dokumentarnog filma.
Radionica obuhvata dva panel predavanja fokusirana na nove tendencije u filmskoj industriji, sa posebnim akcentom na upotrebu i praktični potencijal veštačkih tehnologija tokom procesa stvaranja dokumenatrnog filma kao i moralne, pravne i etičke dileme koje se javljaju u radu sa AI.
Prvo predavanje će uz kreativne primere i konkretne programe pružiti uvod u to šta je i na koje načine AI može da se primeni u procesu stvaranja dokumentarnog filma. Nakon toga sledi panel diskusija gde se bavimo uvodom u autorsko pravo, šta je, kako se ostvaruje u Srbiji i koje pravne, etičke i moralne dileme otvara upotreba AI u (dokumentarnom) filmu.
Radionica je besplatna a prijava je jednostavna, popunjavanjem OVOG FORMULARA do 28. marta 2024.
Satnica i detaljan opis radionice:
DOKSRBIJA@Martovski // 30. mart 2024. Dom omladine Beograda
13:00-14:30 Predavanje:
Primena AI u dokumentarnom filmu
Tea Lukač (rediteljka)
15:00-17:00 Panel diskusija:
Autorsko pravo i AI
Prof. dr Đorđe Krivokapić (Share Fondacija)
Andrea Radonjanin (advokatica)
Aleksandar Sukiban (advokat)
Moderator: Vladimir Milovanović (reditelj i producent)
BIOGRAFIJE PREDAVAČA
Tea Lukač je tokom 17 godina koliko se aktivno bavi filmom režirala dokumentrane i igrane filmove kao i muzičke spotove i izlagala radove na izložbama. Njen debitanski celovečernji dokumentarni film ‘Koreni’ premijerno je prikazan na festivalu Karlovi Vari 2021. godine, a njeni radovi su do sada putovali na mnogobrojne festivale, ukjučujući Jihlavu, Zagrebdox, Ulju i Dok.fest Munchen. Od 2012. radi kao profesorka filmske režije u školi filma Fokus, u okviru koje 2020. godine pokreće jedinstven kurs dokumentarnog filma i aktivno se bavi filmskom edukacijom kroz različite vladine i nevaldine projekte. Član je udruženja DOKSrbija i alumni EX Oriente i IDFAcademy programa. godine. Završila je osnovne, master i doktorske studije na Fakultetu dramskih umetnosti i 2023. godine stekla zvanje doktora umetnosti iz oblasti dokumentarnog filma.
Vladimir Milovanović je reditelj, producent i montažer sa diplomom Pravnog fakulteta i Fakulteta dramskih umetnosti. Stoji iza raznovrsnih dokumentarno/igranih projekata produkcije Propaganda Film. Radi i kao konsultant u oblasti prava filmske produkcije na više međunarodnih projekata.
Andrea Radonjanin je advokatica specijalizovana za pravo intelektualne svojine. Završila je osnovne studije na Univerzitetu u Novom Sadu, nakon čega je master iz međunarodnog trgovinskog prava i doktorske studije iz prava intelektualne svojine završila na Univerzitetu Notingem u Velikoj Britaniji. Poseduje više od 15 godina profesionalnog iskustva u pravu. Autor je nekoliko članaka u oblasti prava intelektualne svojine.
Prof. dr Đorđe Krivokapić LL.M. je vanredni profesor prava informaciono-komunikacionih tehnologija na Katedri za organizaciju poslovnih sistema Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu. Prepoznatljiv je po svom stručnom i aktivističkom angažmanu u oblasti digitalnih prava i kao su-osnivač Share Fondacije. Aktivan je u istraživanju, kreiranju i zagovaranju javnih politika u oblastima intersekcije prava i tehnologije na nacionalnom, regionalnom i evropskom nivou. Autor je većeg broja knjiga, vodiča i članaka u oblastima: zaštite podataka o ličnosti, informacione bezbednosti, regulisanja interneta i veštačke inteligencije.
Aleksandar Sukiban je advokat koji se bavi pravom filmske produkcije i pravom investicija. Iza sebe ima desetine projekata, uključujući reklame, dokumentarace, TV serije, igrane filmove. Aktivan je u startup sektoru u Srbiji.
FILM IN SERBIA
FILMOVANJE: Panel o ulozi lokacija u stvaranju filmskog identiteta
30.3.2024. 11h / Dom omladine Beograda
Panelisti: Jelena Mirković, scenograf; Miljan Gogić, menadžer lokacija; Nikola Milićević, 3D artista
Moderator: Milica Božanić, izvršni direktor SFA
Diskusija će obuhvatiti različita profesionalna stanovišta o ulozi lokacija u filmskom pripovedanju. Panelisti će dati svoje viđenje lokacije od pisanja scenarija i kreiranja vizuelnog identiteta, do potrage za fizičkim lokacijama kako bi oslikali svet u kome se razvijaju likovi i upotpunila atmosfera filma. Gde se susreću inspiracija, rediteljska vizija i logistika, i kako uspostaviti uspešan balans kada su različite filmske forme u pitanju?
Diskusija će se osvrnuti i na arhitektonsko nasleđe Beograda, njegovu ulogu u domaćim filmovima, ali i kao jedan od atraktivnih razloga za snimanje međunarodnih filmskih projekata u našoj zemlji. Naposletku, razgovaraćemo i o lokacijama kao inspiraciji za razvoj koncepata u kreiranju izmišljenih virtualnih svetova. Panel će biti propraćen insertima i materijalima sa projekata na kojima su radili učesnici diskusije.
Biografije učesnika
Miljan Gogić, menadžer lokacija, producent i osnivač produkcijske kuće GM Locations & Scouting. Diplomirao menadžment produkcije u medijima na Akademiji umetnosti u Beogradu. Radio kao direktor filma Usta puna zemlje, kao pridruženi producent filmova Subspecies V, Dracula, Escape from the Castle of Itter. Na poziciji menadžera lokacija učestvovao je u produkciji filmova i serija: The Ledge, My Son Hunter, Ruski konzul, Vreme zla, Beležnica profesora Miškovica itd.
Nikola Milićević je glavni 3D artista u Ebb Software, studiju za razvoj video igara, poznatom kao kreatora horor avanture Scorn. Nikola je po profesiji arhitekta sa bogatim znanjem brojnih 2D i 3D softvera, ali i veliki poznavalac tradicionalnog slikarstva i vajarstva. U industriji video igara je aktivan preko osam godina, a nedavno i predavac na World building radionici u okviru Unreal Fellowship-a.
Jelena Mirković, rođena 1977. u Beogradu. Posle završene Muzičke gimnazije Josip Slavenski, završava master studije na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu 2001. godine. Od kada je na završnoj godini studija počela da radi na filmovima stranih produkcija, do danas, autor je brojnih scenografija za televiziju, film, reklame, događaje. Neki od aktuelnih projekata na kojima je radila su film Heroji Halijarda, TV serije Vazdušni most, Azbuka naseg zivota, Kafana na Balkanu, TV emisije 150 min i Lagalica za TV Prva.
INOVACIJE U FILMU: Panel o novim alatima u filmskom pripovedanju
30.3.2024. 13h / Dom omladine Beograda
Panelisti: Nikola Šoškić, Ivana Lazarević, Zoltan Savin, Nikola Silić
Moderator: Miljana Jovović, direktor
Diskusija o novim alatima u digitalnom filmskom pripovedanju, posebno u formatu kratkog animiranog 3D filma. Ovi alati se koriste za preprodukciju ili produkciju, a znatno pojednostavljuju i ubrzavaju procese izrade 3D sadržaja. Panel će pratiti odabrani primeri projekata koji ilustruju temu diskusije.
Biografije učesnika
Nikola Šoškić je filmski reditelj, suosnivač YouTube kanala Filmofil i više od šest godina je radio kao predavač u filmskoj školi Fokus u Beogradu. Trenutno je apsolvent na departmanu za Digitalne umetnosti pri Fakultetu za medije i komunikacije (FMK) u Beogradu. Budući da je kao dete obožavao da igra video igre, svoja znanja iz sveta filma proširio je i na gejming, a od 2019. godine je aktivan u industriji razvoja video igara. Godine 2022. osnovao je Shosha Games, studio u kojem radi kao menadžer, programer i gejm dizajner. Od 2023. drži predavanja na programu Unreal Fellowship: Storytelling.
Ivana Lazarević je rođena u Beogradu 1988 godine. Završila je Srednju školu za Dizajn i Fakultet Primenjenih Umetnosti (Kostim). Suosnivač je udruženja Klasa i preko 5 godina je bila prisutna kao dizajner obuće i likovni umetnik. Od 2018 godine svoje delovanje usmerava na digitalne medije/VFX i kao 3D artist radi na brojnim reklamama i filmskim projektima. Interesovanja joj gravitiraju ka realtime alatima.
https://www.linkedin.com/in/lazareviceva/
https://www.youtube.com/watch?v=gA2K6av5UWQ
https://www.artstation.com/lazareviceva
Zoltan Savin je rođen 30.09.1977. godine u Vršcu. Osnovne studije završio je na novosadskoj Akademiji umetnosti, odsek Kamera, gde je kasnije stekao i zvanje Master audio-vizuelnih umetnosti. Trenutno privodi kraju doktorske studije. Pored srpskog, govori mađarski i engleski jezik. Trenutno živi i radi u Novom Sadu, direktor fotografije na Radio-televizije Vojvodine. Direktor fotografije – dugometražni igrani filmovi „Jenga čudna igra“, „Peščane plaže marsa“, „Porno priča“, „Zaljubljena Ana, gospodin zaborav i mama“, „Ako kiša ne padne“, „Penal i seksuakni život Ane Đ“, „Manja“. Direktor fotografije – TV Serije: igrana serija „Pundravci“ – dve sezone – 20 epizoda, dokumentarni serijal „Talentinci“ – 10 epizoda, serija „Praznična trilogija“ – 3 epizode, serija „Pomeri se s mesta“ – 24 epizode, serija „Nek ide život“ – 44 epizode, serija „Neki bolji ljudi“ – 66 epizoda. U saradnji sa svojim timom kreator je i realizator vizuelnog koncepta emisija „Gruvanje“(2011-2016), „Ritam Exita “ (2011-2016), „Na dva mora“(studijski deo, 2016. god.)
Nikola Silić je „Jack of all trade, master of none“ scenarista, reditelj, 2D/3D generalist sa preko 20 godina iskustva u filmskoj, tv a od skora i u AI i virtualnoj produkciji. Producent i scenarista video segmenata u emisiji Veče sa Ivanom Ivanovićem. Završio je TTP ( Train The Professionals ) kurs za Unreal Engine u Crater Training Center. Jedan od Fellow-a prve generacije Epic Unreal Fellowship: Storytelling u Novom Sadu. Tvorac veb serije Elita, fan animacije „Rick i Morty in Serbia“ .
Miljana Jovović je diplomirala arhitekturu, ali je strast prema kreativnim procesima usmerila ka industriji kompjuterske animacije i vizuelnih efekata na filmu. Tokom višegodišnjeg producentskog iskustva u ovoj oblasti, 2012. Miljana staje na čelo Crater Training Centra, jedne od najvećih škola kompjuterske animacije u regionu. U 2023. okuplja tim za podršku biznisima u razvoju talenata i zajednice, pod nazivom Materriya. Ona je i suosnivač konferencje kompjuterske grafike CGA Belgrade, čija je misija da poveže internacionalnu i srpsku zajednicu u polju kompjuterske grafike radi edukacije i poslovne saradnje.
VETERANI SRPSKE ANIMACIJE
STUBOVI ANIMIRANOG FILMA U SRBA
Multimedijalni projekat koji predstavlja prikupljanje, istraživanje, dokumentovanje, proučavanje, vrednovanje, zaštitu i očuvanje arhivske građe animiranih filmova naših velikana i prezentovanje njihovih radova. Autor projekta je osnivač studija Art and Visual Production, doktor umetnosti Snežana Vasilijana Trstenjak, reditelj i animator, član ULUPUDUS-a i ASIFA-e, direktor MultiMost festivala u Sremskim Karlovcima.
Cilj projekta je da se postavi interaktivni most između nove generacije i autora koji su postavili temelje srpske animacije. Projekat se sastoji od projekcije filmova, izložbe radova i tribina na temu pozicije animacije nekad i sad, ali i planova za popularizaciju ove umetnosti kod mladih
Na 71. Martovskom festivalu, filmove i crteže predstaviće: Aleksa Gajić, Branislav Cimeša, Gordana Goca Vitomirov, Goran Dujaković, Gordana Petković, Dragan Ristić, Dejan Dabić,Zoran Stefanović, Zorana Keser, Zoran Tucić, Ivan Pejkić, Mirjana Mićanović Tičerić, Milan Marić, Mirela Srebrić, Miroljub Milutinović – Brada, Nedeljko Ubović, Rastko Ćirić, Stevica Živkov i Snežana Trstenjak.
Biće izloženi crteži iz filmova, makete za bojenje, i način planiranja kadrova likova u animiranom filmu, kako bi se doživeo ceo proces nastanka animiranog dela.
Naziv ovogodišnje izložbe je reč koja je odomaćena u kreiranju karaktera za animirani film, a to je: „LIKOVI“. Pre svake animacije i projekta, neophodno je razraditi KARAKTERE-LIKOVE – glavne i sporedne junake, koji su nosioci ideje samog filma. Tako smo se i mi vratili nekoliko koraka unazad da pored samih filmova, predstavimo i autorski pečat stvaralaca, kroz kreiranje likova za film. Ideje je da se mladi koji izučavaju film i animaciju u budućnosti lakše povežu i identifikuju sa delom, ali i sa likovima umetnika koji su život posvetili radu na animiranom filmu i stvarali uslove da danas ova profesija postane jedna od veoma profitabilnih poziva u Srbiji, protkana u svim porama života. Umetnost, marketing, medicina, gejming industrija, ali s svakodnevna kratka uputstva i prezentacije, oslanjaju se na animaciju.
27.03.2024.
17:30 Predstavljanje projekta „Veterani srpske animacije“
18:00 Otvaranje izložbe „Veterani srpske animacije“, autorka Snežana Vasilijana Trstenjak
OSTALI PROGRAMI
27-29.03.2024. 13:00 Razgovori sa autorima
Moderatori: Đorđe Bajić & Zoran Janković
27.03.2024.
17:30 Razgovor o izdanju Srpski animirani film 6 i predstavljanje projekta Veterani srpske animacije Učesnici: Rastko Ćirić, Snežana Vasilijana Trstenjak
28.03.2024.
18:00 80 godina Filmskih novosti
Učesnik: Vladimir Tomčić, direktor
19:00 Tribina UFUS AFA zaštita
Učesnici: Srđan Dragojević, reditelj; Stefan Đelineo, direktor UFUS AFA zaštite; Stevan Pajović, advokat i stručnjak za autorsko pravo.
29.03.2024.
15:00 Masterklas: Heinz Hermanns
17:00 Predavanje Anile Gajević „Kasting u kratkom igranom filmu“
18:00 Predavanje Dragane Latinović „Produkcija dokumentarnog filma“
19:00 Promocija knjige dr Ante Peterlića „Rani radovi… i još ponešto“
Učesnici: Veljko Krulčić & Miroljub Stojanović