Filmski program

15h
Radionica: Animacija!

Mentori: Nikola Majdak mlađi i Ana Nedeljković

20h
Dodela Nagrade za životno delo + Žurnali Filmskih novosti + Svetska panorama

Svetska panorama:
„Kad oružje govori“, r: Borislav Šajtinac (06′ 06”) / *Svetska premijera
„Oni nikada neće ostariti“, r: Piter Džekson (99′) / *Srpska premijera

19h
Takmičarski program:

„Dnevnik od blata“ (selekcija: animirani film)
r: Vuk Palibrk (10’ 01”)

„16 de decembro“ (međunarodna selekcija: kratki igrani film)
r: Álvaro Gago (13’ 51”), Španija

„Bambilend“ (selekcija: kratki igrani film)
r: Danilo Stanimirović (22’ 05”)

„Pollux“, (međunarodna selekcija: kratki igrani film)
r: Michaël Dichter (23′), Francuska

„U mreži“, (selekcija: dokumentarni film do 50 min.)
r: Nikola Polić (24’50”

13h
Razgovor sa autorima filmova
14h
Promocije filmskih knjiga
15č
Radionica Animacija!

(Mentori: Nikola Majdak mlađi i Ana Nedeljković)

17h
Tribina: Kreativna upotreba arhivskog materijala u filmu Pitera Džeksona „Oni nikada neće ostariti“

(Govore: Helen Upcraft, Imperijalni ratni muzej London; Predrag Marković, istoričar)

11h
Domaća panorama: 15. godina internacionalnog filmskog kampa „Interakcija“

Izbor filmova:
„Ringišpil“, r: Luka Popadić (15’)
„HE – Helijum“, r: Giuseppe Schettino (8’)
„Dolina vladara“ (26’), r: Efim Graboy
„Ukras sveta“, r: Stefan Krasić (14’)

(Učestvuju: Sophia Georgiadou, DRAMA festival; Dimitros Kerkinos, International Film Festival in Thessaloniki; Sead Kreševljaković, Al Jazeera Balkans Dok; Petrula Veljanovska, Make Dox; Stojan Sinadinov, filmski kritičar iz Severne Makedonije; Veljko Krulčić, filmski kritičar iz Hrvatske, kao i predstavnici domaćih festivala Sedam veličanstvenih, Beldoks, DOK. Moderator: Dejan Dabić, umetnički direktor Martovskog festivala)

„Sve sa voljom“, r: Nerminka Emrić (48’ 38”) / *Srpska premijera
„Rijeka duhova“, r: Zoran Kosanović (25’)

„Poslednja slika o ocu“ (selekcija: kratki igrani film)
r: Stefan Đorđević (20’ 29”)

„A sad se spušta veče“ (selekcija: dokumentarni film do 50 min.)
r: Maja Novaković (27’ 31”)

„To sam što jesam – Gipsy Mafia“ (selekcija: dokumentarni film preko 50 min.)
r: Andrijana Stojković (50’ 48”)

„Speleonaut“ (selekcija: dokumentarni film preko 50 min.)
r: Sonja Đekić (56’ 30”)

„Lu-Lu-Lu-Lu“ (selekcija: dokumentarni film do 50 min.)
r: Predrag Todorović (22′ 02“)

13h
Razgovori sa autorima
14h
Promocija filmskih knjiga
10h
Belgrade March Debut Workshop

Radionica za debitante (Mentorke: Marie Pujo, Clermont ISFF; Barbara Dukas, Drama ISFF; Jovana Nikolić, Prababa produkcija; Marija Stojnić, Bilboke)

(Mentorka: Andrijana Stojković, FDU)

15h
Radionica:

Ceo grad je moj filmski studio (Mentor: Miloš Tomić)

11h
Svetska panorama

Izbor filmova Francuskog instituta u Beogradu

Ciklus: Održiva planeta / Planète durable
„Illustration“, r: Elise Aufrray (2’ 30”)
„Graines“, r: Hervé Freiburger (7’ 10”)
„Expire“, r: Magali Magistry (13’ 9”)
„La Parcelle“, r: Michaël Guerraz (20’)
„Plastic and glass“, r: Tessa Joosse (9’)
„La nuit des sacs plastiques“, r: Gabriel Harel (18’)
„Acide“, r: Just Philippot (18’ 25”)

Eksperimentalni film (Mentor: Lior Zalmanson)

„Tanakini mostovi“, r: Snježan Lalović (3’ 16”)
„Poslednji YU filmski romantik“, r: Radoslav T. Stanišić (52’) / *Beogradska premijera

„Flashpoint“ (međunarodna selekcija: kratki igrani film)
r: Rita Marchelya (14’ 18”) , SAD

„Jesenji valcer“ (selekcija: kratki igrani film)
r: Ognjen Petković (18’ 14”)

„Umetnost sećanja“, (selekcija: dokumentarni film preko 50 min.)
r: Jelena Radenović (61’ 44”)

„prizori tajanstvenog simpozijuma“, (selekcija: eksperimentalni film i video art)
r: Milan Milosavljević (5’ 25”)

„The Visit“ (međunarodna selekcija: kratki igrani film)
r: Azadeh Moussavi (14’), Iran

„Servis“ (međunarodna selekcija: kratki igrani film)
r: Ramazan Kılıç (14’ 01”), Turska

„Potop“ (međunarodna selekcija: kratki igrani film)
r: Kristijan Krajnčan (15’), Slovenija/Hrvatska

„Avant que je m’en aille“ (međunarodna selekcija: kratki igrani film)
r: Julien Barazer (22’), Francuska

„I bet“ (međunarodna selekcija: kratki igrani film)
r: Raško Miljković (21’10”), Republika Irska/Srbija

17h
Regionalna panorama

Izbor Kinoteke Republike Severne Makedonije: Laureati Martovskog festivala

„DAE“, r: Stole Popov (16’)
„Kalendar“ , r: Meto Petrovski (11’)
„Golgota“, r: Meto Petrovski (16’)
„Granica“, r: Branko Gapo Ivanovski (12’)
„Likvidator“, r: Trajče Popov (15’)

„Svetlosti i senke“ (selekcija: animirani film)
r: Rastko Ćirić (10’ 23”)

„Hackteria“ (selekcija: eksperimentalni film i video art)
r: Izvanredni Bob (11’ 40”)

„Blessed Land“ (međunarodna selekcija: kratki igrani film)
r: Phạm Ngọc Lân (18’), Vijetnam

„Havana Dreams“ (selekcija: dokumentarni film preko 50 min.)
r: Igor M. Toholj (52’ 10”)

„Suženi snovi – Repetitor u CZ-u“, r: Igor Čoko, Lea Vahrušev (24’ 35”) / *Srpska premijera
„Kralj rokenrola: Čak Beri“, r: Jon Brewer (99’)

13h
Razgovor sa autorima
14h
Promocija filmskih knjiga
18h
Promocija knjige Gorana Markovića „Češka škola ne postoji“
18h
Promocija knjige Gorana Markovića „Češka škola ne postoji“
10h
Belgrade March Debut Workshop:

Radionica za debitante (Mentorke: Marie Pujo, Clermont ISFF; Barbara Dukas, Drama ISFF; Jovana Nikolić, Prababa produkcija; Marija Stojnić, Bilboke)

Laboratorija interaktivnih umetnosti Fakulteta dramskih umetnosti (Mirko Stojković i Jovana Karaulić)

11h
Svetska panorama

Izbor filmova: Clermont-Ferrand Short Film Festival (Clermont ISFF)

„After the rain“, r: Valérian Desterne, Juan Olarte Zúñiga, Carlos Osmar Salazar Tornero, Lucile Palomino, Juan Pablo de la Rosa Zalamea, Céline Collin, Rebecca Black (8’ 42”)
„Bird and the whale“, r: Carol Freeman (7’ 04”)
„Dorothy la Vagabonde“, r: Emmanuelle Gorgiard (8’ 38”)
„Hors Piste“, r: Leo Brunel (6’ 01”)
„Nuit Cherie“, r: Lia Bertels (13’ 46”)
„Refuge de l’ecureuil“, r: Chaitane Conversat (13’)
„Vivat musketeers“, r: Anton Dyakov (5’ 30”)

„Čuvari“, r: Miljan Gogić (40’)
„Pavićeva kutija za pisanje“, r: Marija Miljević Rajšić (32’ 42”)

Izbor filmova: Drama Interational Short Film Festival (DISFF)

„The distance between us and the sky“, r: Vasilis Kekatos (9’)
„Play“, r: Vangelis Liberopoulos (32’)
„Helga is in Lund“, r: Thelyia Petraki (20’)
„Hector Malot – the last day of the year“, r: Jacqueline Lantzou (25’)
„Dinner for few“, r: Nassos Vakalis (10’)
„Index“, r: Nicolas Kolovos (12’)

Izbor filmova: Lab Clermont-Ferrand Short Film Festival (Clermont ISFF)

„All inclusive“, r: Corina Schwingruber (100’)
„Fest“, r: Nikita Diakur (2’55”)
„Flood is coming“, r: Gabriel Bohmer (8’57”)
„Last year when the train past“, r: Pang-Chuan Huang (17’30”)
„Passage“, r: Kitao Sakurai (22’)
„Swatted“, r: Ismael Joffroy Chandoutis (19’59”)

15h
Takmičarski program:

„W“ (međunarodna selekcija: kratki igrani film)
r: Stelios Koupetoris (6’), Grčka

„Prelazak“ (selekcija: animirani film)
r: Igor Ćorić (6’ 50”)

„Dok sam bio u stomaku, napipao sam rukom svoju pišu i tako shvatio da sam DEČAK!“ (selekcija: eksperimentalni film i video art)
r: Miloš Tomić (10’ 36”)

„Čelkaš“ (selekcija: kratki igrani film)
r: Ružica Anja Tadić (23’)

„Marija želi da postane žena“ (selekcija: dokumentarni film do 50 min.)
r: Jovan Pantović (48’ 08”)

„Simbioza” (selekcija: animirani film)
r: Katarina Milin (4’ 38”)

„Svetlarnik“ (selekcija: dokumentarni film do 50 min.)
r: Srđan Vukajlović (15’ 35”)

„Matura“ (selekcija: kratki igrani film)
r: Gvozden Ilić (19’ 42”)

„Solčence zahaja“ (selekcija: dokumentarni film preko 50 min.)
r: Stefan Krasić (53’ 30”)

„Mi iz Praga“, 1967, r: Rajko Grlić (29’)

„Kome je bog stvorio bradu“, 1972, r: Goran Marković (30’)

„Mala Neda“, 1969, r: Srđan Karanović (30’)

„Pan Hrstka“, 1969, r: Goran Paskaljević (10’)

„Dan i noć – Pjaca“, 1966, Lordan Zafranović (15’)

„Legenda o lapotu“, 1972, r: Goran Paskaljević (27’)

„Klub usamljenih srca“, 1969, r: Srđan Karanović (30’)

„Pitka voda i sloboda 2 i 3“, 1987. / 1999, r: Rajko Grlić (20’)

„U pravcu početka“, 1970, r: Dejan Đurković (12’)

13h
Razgovor sa autorima
14h
Promocije filmskih knjiga
13č
FILM „Akvarela“ - REPRIZNA PROJEKCIJA

„Akvarela“, r. Viktor Kosakovski (Aquarela / VB, Nemačka, Danska, SAD; 2018, 89’)

Posle Sandensa, IDFA-e, Venecije i Lajpciga, novo ostvarenje čuvenog ruskog dokumentariste Viktora Kosakovskog (Viktor Kossakovsky), biće premijerno prikazano u Srbiji na 66. Martovskom festivalu! Film „Akvarela“ (Aquarela / Velika Britanija, Nemačka, Danska, SAD; 2018, 89’) je izuzetno vizuelno putovanje kroz neuhvatljivu lepotu i sirovu moć vode.

SLATKO OD NIŠTA, r. Boris Mitić, 2017, 78’

  • Odežda kneza lazara, Nada Savić, 26’ 45’’
  • Metalla Tricornensia – Kosmaj, Rastko Šejić, 24’ 47’’
  • Porodica, moja kuća, Stefan Krasić, 9’ 35’’
  • Priča o bućki, Marko Grujić, Petar Srok, 42’

TAJ VELIČANSTVENI KOLAČ (Ce magnifique gâteau! / Belgija, Francuska, Holandija; 2018, 44’)

Srednjometražni animirani omnibus o pet likova, koje povezuje isti ambijent – Afrika krajem 19. Veka; kralju koga muče brige, sredovečni Pigmej koji radi u luksuznom hotelu, propali biznismen u ekspediciji, izgubljeni portir i mladi dezerter.

11-15h
Filmske stolice
11h
Domaća panorama: DVD „Srpski animirani film 3“

„Orator“, 1979, r: Branko Ranitović, Zlatko Grgić (1’ 50”)
„Favorit“, 1980, r: Dušan Petričić (1’30”)
„Eppur si muove“, 1980, r: Zoran Jovanović (7’ 40”)
„Njegovo veličanstvo“, 1980, r: Veljko Bikić (1’ 35”)
„Poslednji sunčev zrak“, 1980, r: Nikola Majdak (4’33”)
“Plavi zec”, 1981, r: Dušan Petričić (5’05”)
“Sifra l’amour”, 1981, r: Bogdan Jovanović (1’20”)
“Putovanje”, 1981, r: Dušan Petričić (1’45”)
“Ljubav na prvi pogled”, 1982, r: Nikola Majdak (1’35”)
“Stanica”, 1982, r: Veljko Bikić (6’50”)
“Život u ružičastom”, 1982, r: Nikola Rudić, Rade Ivanović (4’25”)
„Mućak“, 1983, r: Stevica Živkov (2’55”)
„Nedeljna pantomima“, 1983, r: Vera Vlajić (7’20”)
„Poslednji TV dnevnik“, 1983, r: Nikola Majdak (5’10”)
„Romeo i Julija“, 1984, r: Dušan Petričić (10’35”)

Izbor: Zagreb film

„Odrasti malo drvo“, r: Noemi Ribić (5’ 40”)
„Colonello Futurista“, r: Vladislav Knežević (18’ 45”)
„Iris“, r: Lucija Bužančić (8’ 14”)
„Jež Bodljikavko“, r: Tihoni Brčić (6’ 47”)
„Izvan sebe“, r: Stella Hartman (2’ 42”)

15h
Takmičarski program:

„Lov“ (selekcija: animirani film)
r: Jovan Rakić (7’ 52”)

„Živa crvena“ (selekcija: eksperimentalni film)
r: Svetislav Dragomirović (9’ 37”)

„Šerbet“ (selekcija: kratki igrani film)
r: Nikola Stojanović (9’ 16”)

„Prodana“ (selekcija: dokumentarni film do 50 min.)
r: Aleksandra Nestorov (19’27”)

„Day release“ (međunarodna selekcija: kratki igrani film)
r: Martin Winter (35’), Austrija

„Komunikacija“ (selekcija: eksperimentalni film i video art)
r: Saša Petrović (4’ 50”)

„Šum“ (selekcija: kratki igrani film)
r: Anđelko Beroš (8’47”)

„Groblje slonova“ (međunarodna selekcija: kratki igrani film)
r: Filip Mojzeš (13’), Hrvatska

„Smrt majke Jugovića“ (selekcija: animirani film)
r: Mihajlo Dragaš (13’ 43”)

„Je finirai en prison“ (međunarodna selekcija: kratki igrani film)
r: Alexandre Dostie (23”), Kanada

„I ništa“ (selekcija: dokumentarni film do 50 min.)
r: Zoran Tairović (29’29”)

Žurnali Filmskih novosti
Svetska panorama:
„Nimic“, r: Yorgos Lanthimos (12’) / *Sprska premijera
„Šampionke na talasima“, r: Alex Holmes (93’) / *Srpska premijera

Martovski festival