Filmski program

19č
SVEČANO OTVARANJE + DODELA NAGRADE ZA ŽIVOTNO DELO + PROJEKCIJA DOKUMENTARNOG FILMA

„Veliki pohod u Malu Sugubinu“, autori: reditelj arhivskog filma: Božidar Kalezić, novinar Živadin Mitrović, autor „Trezora“ Bojana Andrić (Srbija, 60’) / SVETSKA PREMIJERA! * uz prisustvo autora

Višegodišnja akcija Radio-televizije Beograd „Selu u pohode“ i određenog broja kulturnih radnika-entuzijasta šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, ostavila je veliki trag i na učesnike i goste iz grada i domaćine na selu, pa i u medijskom sećanju i arhivi Televizije Srbije.

NAKON PROJEKCIJE RAZGOVOR SA AUTORIMA FILMA U HOLU VELIKE SALE

„Akvarela“, r. Viktor Kosakovski (Aquarela / VB, Nemačka, Danska, SAD; 2018, 89’) / SRPSKA PREMIJERA!

Posle Sandensa, IDFA-e, Venecije i Lajpciga, novo ostvarenje čuvenog ruskog dokumentariste Viktora Kosakovskog (Viktor Kossakovsky), biće premijerno prikazano u Srbiji na 66. Martovskom festivalu! Film „Akvarela“ (Aquarela / Velika Britanija, Nemačka, Danska, SAD; 2018, 89’) je izuzetno vizuelno putovanje kroz neuhvatljivu lepotu i sirovu moć vode.

15č
DUGOMETRAŽNI DOKUMENTARNI FILM, takmičarski program

Doći će žuti ljudi i piće vodu sa Morave, r. Tanja Brzaković, 2018, 72’

Ukupno 70 minuta

  • Alma, Demir Mekić, 7’ 44’’
  • Bio dvaput jedan kralj, Vojin Vasović, 14’ 10’’
  • Eho, Boriša Simović, 7’ 50’’
  • Florigami, Iva Ćirić, 5’ 10’
  • Radiovizija – Prostor, Jelena Milunović, 3’ 35’’
  • Radiovizija – Govori Mihovil Logar, Miloš Tomić, 3’ 1’’
  • Radiovizija – Izbrisano detinjstvo Marte Malagurski, Jovana Begović, 3’ 50’’
  • Radiovizija – Astronomija, Tamara Bogovac, 3’ 30’’
  • Radiovizija – Smisao, Iva Ćirić, 3’ 4’’
  • Veš mašina, Vanja Vikalo, 4’ 18’’
  • Živela sloboda, Stefan Katanić, 3’ 23’’
  • U zoološkom vrt, grupa autora, 2’ 16’’
  • 3013, Borislav Šajtinac, 8’

„Zajednica – Život običnih Srba u Trstu“, r. Alesio Bocer (The Community / Italija; 2018, 62’) / SRPSKA PREMIJERA! * uz prisustvo autora
Kroz scene iz svakodnevnog života, upoznajemo se sa najstarijom i najbrojnijom zajednicom u Trstu – srpskom pravoslavnom zajednicom i njihovim običajima i kulturom, nastalim u spoju dva sveta.

NAKON PROJEKCIJE RAZGOVOR SA AUTOROM FILMA U HOLU VELIKE SALE

Ukupno trajanje: 111 minuta

  • Mališan, Danilo Bećković, 14’
  • Kada sam kod kuće, Ivana Todorović, 16’ 23’’
  • Kostakurta (Bajka o Satankrajini), Saša Karanović, 27’31’’
  • Mi smo videli leto, Nađa Petrović, 19’54’’
  • Pesnik revolucije na predsedničkom brodu, Balša Đogo, 14’ 58’’
  • Čekanje, Emilija Gašić, 14’ 22’’
  • Najtužniji dan tužnog ljubavnog života Olge Petrovne iz Talina, Estonije, Nemanja Veselinović, 4’13’’
16č
RAZGOVORI SA AUTORIMA PRIKAZANIH FILMOVA
15č
DUGOMETRAŽNI DOKUMENTARNI FILM, takmičarski program

Brigada: Istorijat Petefi Brigade u Drugom svetskom ratu, r. Ferenc Lavro, 2018, 51’ 7’’

Botorići, r. Srđan Knežević, 2018, 66’

  • Rainey, Miloš Tasić, 26 ’ 11’’
  • Ademovo Ostrvo, Ivana Todorović, 12’ 27’’
  • Obeleženi, Jovan Dopuđ, 10’ 47’’
  • Iskra U Tami, Slađana Topalović Nestorović, 25’ 29’’
  • Kratki film o kino entuzijazmu, Filip Marinkovinović, 29’ 24’’

„Uspomene na putovanje u Litvaniju“, r. Jonas Mekas, 1972, 82’

Elegičan filmski dnevnik o putovanju u Mekasovo rodno mesto, podeljen na tri segmenta. Prvi segment se bavi Mekasovim emigrantskim životom u Njujorku, nakon što je napustio Litvaniju. Drugi deo opisuje njegov put natrag, dok je treći nastao nedugo zatim, tokom Mekasovog boravka u Beču…

15č
DUGOMETRAŽNI DOKUMENTARNI FILM, takmičarski program

Svedok jednog vremena, r. Igor M. Toholj, 2018, 74’ 88’’ *svetska premijera

Vodič kroz crnu rupu, r. Aleksandar Nikolić, Zlatko Pranjić, 2017, 82’

Retrospektiva kratkih filmova: po izboru i u režiji Lordana Zafranovića

  • Ljudi u prolazu (dokumentarni film, 10 minuta, 1967) // Poslepodne (puška) (igrani film, 14 minuta, 1967) // Valcer (moj prvi ples) (igrani film, 28 minuta, 1970) // Lica terakota (dokumentarni film, 30 minuta, 2003)
  • Duh vremena (Zeitgeist / Švajcarska; 2018, 28’) – SRPSKA PREMIJERA!
  • Ostvarenje “Duh vremena” nastalo je na osnovu izložbe „Gradovi u pokretu“, koja kroz arhivsku foto-građu i dnevne listove prati svakodnevni život u Beogradu, Sarajevu, Istanbulu i Ankari, nakon raspada Otomanskog carstva.
  • Pravda za pile, Mihajlo Stefanović i Predrag Prole, 5’ 38’’ – van konkurencije
  • Ponuda i potražnja, Milan Marić I Nikola Ljuca, 17’ 33’’
  • Hodam za tobom, Viktorija Samardžić, 6’ 16’’
  • Agitacija, Petar Milić, 14’ 6’’
  • Lajkuj me milion puta, Boris Malagurski, 17’ 38’’
  • Žicka, Ivan Bukvić, 24’ – svetska premijera
  • Zid, Branislav Kostić, 7’ 42’’
  • Gužva, Iris Janković 16’ 36’’
16č
RAZGOVORI SA AUTORIMA PRIKAZANIH FILMOVA
12č
GRAD BEOGRAD PREDSTAVLJA: Nikolaj Petrovič Krasnov

Od dužnosti i zakletve ne odstupaj, r. Aleksej Burkin, Elena Gromova (Rusija, 2018, 37’) – SVETSKA PREMIJERA, BESPLATNA PROJEKCIJA * uz prisustvo autora

Dokumentarni film o slavnom N.P. Krasnovu, ruskom arhtekti koji ostavio značajan trag na izgled glavnog grada Srbije.

  • Priča jedne kamere, Svetislav Vučković, 25’ 26’’ – svetska premijera
  • Nikada nećeš hodati sam, Petar Jevremović, 17’ 30’’
  • Žuti autobus, Radmila Todić Vulićević, 20’ 59’’
  • Jadran – više od broda, Veljko Đuro, Katarina Rasulić, 38’ 30’’ – svetska premijera
  • I Dance Alone, Bogomir Doringer, 13’
  • Vaše sobe, bela i ljubičasta / Your Rooms, White and Purple, Nina Zeljković i Vladimir Vulević , 32’ – svetska premijera
  • Prvi poljubac / First kiss, Stanko Gagrčin, 8’ – svetska premijera
  • Ibarska Highway, Aleksandrija Ajduković, 12’ – svetska premijera
  • Frames, Arion Asllani, 22’ – svetska premijera
  • Pogled / Gaze, Iran, 15’, r. Farnoosh Samadi
  • Pelvicachromis, Nemačka, 11’ 52’’ – svetska premijera
  • Kiselina / Acide, Francuska 18’, r. Just Philippot
  • Samo vazduh / Pure Air, Holandija, 22’4’’, r. Casper Buijtendijk
  • Ubistvena tišina / Kill the Silence, Kina, 22’ 23’’ – svetska premijera
  • Nepotpisane, Valentina Delić, 30’ – svetska premijera
  • Žeteoci, Gala Negrello, 14’ 49’’
  • Jedini, Nikola Polić, 29’
  • Dolina vladara, Efim Graboy, 25’ 50’’
  • Ljanda, Mirza Abdagić, 7’ 50’’ – svetska premijera
  • Nemi krik, Siniša Cvetić, 26’
15č
DUGOMETRAŽNI DOKUMENTARNI FILM, takmičarski program

Okupirani bioskop, r. Senka Domanović, 2018, 87’

  • Dreamland, Allan Brown, 13’30’’ *svetska premijera
  • Bekstvo / Scappare, Miloš Tomić, 3’
  • Odsjaj / Glimmer, Sinisa Ilić i Tina Gverović, 9’
  • Dogs, moon river and Baudelaire, Marija Kovačina, 4’
  • AAA (Mein Herz), Katarina Zdjelar 4’ 30’’ * van konkurencije
  • Intermeco / Intermezzo, Saša Petrović, 5’ *svetska premijera
  • Transpozicija / Transposition, Igor Toholj, 5’ 25’’
  • Ruins of Future Utopia, Saša Tkačenko, 30’
  • Pepeo / Ashes, Portugalija, 15’, r. Célia Fraga
  • Tržni centar / The Mall, Rusija, 15’ *svetska premijera
  • Od nemila do nedraga / On Foot, Iran, 27’, r. Shokofa Karimi
  • Meso / Aicha, Bolivija, 11’ 13’’, r. Vinko Tomičic
  • Nasledstvo / The Heritage, Španija, 17’ 59’’, r. Felipe Arnuncio
  • Ljubav, Avendidas Novas / Amor, Avenidas Novas, Portugalija, 20’, r. Duarte Coimbra

Rad kustoske platforme D’EST iz Berlina i njihov višegodišnji angažman u mapiranju ženskih i kolektivnih umetničkih pozicija koje reflektuju post-socijalistički kontekst kroz pokretne slike.

Moderatorka D’Est programa je kustoskinja i teoreticarka umetnosti iz Beograda Jelena Vesic, jedna od ko-kustoskinja programa d’Est.
Razgovor će se odvijati na engleskom jeziku.

Selekcija (feminističke) video umetnosti – izbor radova: Marta Popivoda

  • Instrukcije Br. 2 / Instructions No. 2 Autorka: Sanja Iveković // 2015, video (HD), 4’52”, u boji, zvuk, 16:9, naručioci: Neuer Berliner Kunstverein (N.B.K.) i Nordstern Video Art Center Gelsenkirchen.
  • Šarmiranje za revoluciju / Charming For the Revolution Autorke: Pauline Boudry, Renate Lorenz // 2009, 16Mm/HD, filmska instalacija, 11’00’’, zvuk, u boji, 16:9, performans: Verner Hirš (Werner Hirsch), uz dozvolu: umetnika.
  • Ko se boji ideologije? Prvi deo / Who Is Afraid Of Ideology? Part I Autorka: Marwa Arsanios // 2017, jednokanalni video (HD) 23’00’’, zvuk, u boji, 16:9, uz dozvolu: umetnika.
  • Malo složena situacija / A Bit of a Complex Situation Autorka: Elske Rosenfeld // 2014, dvokanalni video (HD), 17’16’’, stereo zvuk, u boji, 16:9, uz dozvolu: umetnika.
  • Draga životinja / Dear Animal Autorka: Maha Maamoun // 2016, jednokanalni video (HD), 25’30’’, stereo zvuk, u boji 16:9, jezik: arapski sa engleskim titlovima, uz dozvolu: umetnika.
  • Iznad vremenskih prilika / Above The Weather Autori: Biro za melodrmatična istraživanja // 2015, 11’, Rumunija.
16č
RAZGOVORI SA AUTORIMA PRIKAZANIH FILMOVA
15č
MEĐUNARODNI KRATKOMETRAŽNI IGRANI FILM, takmičarski program (96 min)
  • Posvećenost / Deepwork, Austrija, 10’ 40’’ *svetska premijera
  • Mina / Meena, Indija, 10’ 15’’ *svetska premijera
  • U ime jagode, čokolade i duha svetoga, Hrvatska, 20’
  • Dubina vuče / The Lure of the Deep, Kanada, 16’ 11’’
  • Nuri / Nooreh, Indija, 22’ 25’’
  • Budi više kao Bagzi / Being more like Bagsy, Norveška 16’

Rado Srbin ide u vojnike, r. Dragan Elčić, 2018, 63’ 10’’ – svetska premijera

ULAZ JE SLOBODAN!

Martovski festival nastavlja svoj produkcijski angažman na projektu „Srpski animirani film“, i baš na 66. festivalu predstaviće drugi DVD koji donosi trinaest uzbudljivih animiranih radova nastalih u periodu od 1969. do 1977. godine. DVD „Animacija FPU: Nagrađeni“ sadrži izbor od dvadesetak najboljih filmova nastalih na Fakultetu primenjenih umetnosti. Urednik oba izdanja je naš poznati animator, likovni umetnik i pedagog Rastko Ćirić.

Program izabranih filmova:

  • Srpski animirani film 2: Nije ptica sve što leti (1970), Borislav Šajtinac // Vrijeme vampira (1971), Nikola Majdak // Preobražaj (1973), Divna Jovanović // Diplomata (1976), Stevica Živkov
  • Animacija FPU: Nagrađeni: Na mostu (2000), Nikola Vitković // Iskon Anime Æternam (2015), Mihajlo Dragaš // Govori Isidora Sekulić: Daljine su savladane (2015), Jelena Milunović // Fliposkop (2017), Krunoslav Jović

Početkom 60-ih godina prošlog veka, kada su francuski pioniri pravca cinéma vérité istvarali novi realizam a direktni film se pojavio u Kvebeku, Baltik je doživeo rađanje jedne generacije dokumentarista koji su naginjali lirskijem pogledu na svet.

  • Snovi stogodišnjaka ( Dreams of Centenarians), Robertas Verba, Litvanija, 20’
  • Putovanje preko maglovitih livada (Journey Through the Misty Meadows), Henrikas Sablevicius, Litvanija, 10’
  • Stariji 10 minuta (10 Minutes Older), Herz Frank, Letonija, 10’
  • Ivanjdan (Jaanipaev), Andres Soot, Estonija, 20’
  • Obala (Krasts), Ivars Seleckis, Letonija, 22’
  • Sam (Alone), Audrius Stonis, Litvanija, 16’
13č
FILM „Akvarela“ - REPRIZNA PROJEKCIJA

„Akvarela“, r. Viktor Kosakovski (Aquarela / VB, Nemačka, Danska, SAD; 2018, 89’)

Posle Sandensa, IDFA-e, Venecije i Lajpciga, novo ostvarenje čuvenog ruskog dokumentariste Viktora Kosakovskog (Viktor Kossakovsky), biće premijerno prikazano u Srbiji na 66. Martovskom festivalu! Film „Akvarela“ (Aquarela / Velika Britanija, Nemačka, Danska, SAD; 2018, 89’) je izuzetno vizuelno putovanje kroz neuhvatljivu lepotu i sirovu moć vode.

SLATKO OD NIŠTA, r. Boris Mitić, 2017, 78’

  • Odežda kneza lazara, Nada Savić, 26’ 45’’
  • Metalla Tricornensia – Kosmaj, Rastko Šejić, 24’ 47’’
  • Porodica, moja kuća, Stefan Krasić, 9’ 35’’
  • Priča o bućki, Marko Grujić, Petar Srok, 42’

TAJ VELIČANSTVENI KOLAČ (Ce magnifique gâteau! / Belgija, Francuska, Holandija; 2018, 44’)

Srednjometražni animirani omnibus o pet likova, koje povezuje isti ambijent – Afrika krajem 19. Veka; kralju koga muče brige, sredovečni Pigmej koji radi u luksuznom hotelu, propali biznismen u ekspediciji, izgubljeni portir i mladi dezerter.

16č
RAZGOVORI SA AUTORIMA
15č
MEĐUNARODNI KRATKOMETRAŽNI IGRANI FILM, takmičarski program (100 minuta)
  • Kišobran / Umbrella, Grčka, 13’
  • Kada smo leteli za Pariz / Flight to the Paris Time, Iran, 1’ 40’’ – svetska premijera
  • Mesto / Whereabouts, Filipini, 13’49’’
  • Bela Mandil / Bela Mandil, Portugalija, 18’
  • Play, Poljska, 13’
  • Niko nije savršen / Nitko nije savršen, Hrvatska, 18’
  • Kupatilo / The Bath, Južna Koreja, 11’ 17’’ Oproštajni govor / Parting Shot, Turska, 10’ 30’’

4 godine u 10 minuta, r. Mladen Kovačević, 63’

Martovski festival