martovski festival

67/68. MARTOVSKI FESTIVAL

Budući da 67. Martovski festival zbog pandemije koronavirusa nije održan tokom 2020. godine, u skladu sa odlukom Odbora  festivala naredno izdanje biće duplo: 67/68. Martovski festival održaće se od 19 – 25. APRILA 2021. godine.  Biće prikazana kompletna prošlogodišnja takmičarska selekcija, kao i filmovi koji budu ušli u takmičarski program nakon odluke selekcione komisije po završetku novog konkusa. Takođe, biće dodeljene festivalske nagrade i za 67. i za 68. izdanje festivala.

Program

18h
Svečano otvaranje festivala

Dodela Nagrade za životno delo

Žurnali Filmskih novosti 

Svetska panorama: 

„Kad oružje govori“ / When Weapons Talk

r: Borislav Šajtinac (06′ 06”), Francuska, 2019. / *Svetska premijera

„Nimic“ / Nimic

r: Yorgos Lanthimos (12’), Nemačka, Velika Britanija, SAD, 2019. / *Srpska premijera

Takmičarski 68. MF 

„Duga“ / Rainbow (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Aleksandar Vujović (17′), Crna Gora, 2020. / *Regionalna premijera

„Veliki robot“ / Just For The Record (selekcija: animirani)

r: Vojin Vasović (7’30’’), 2020. / *Srpska premijera

„Livin’ La Vida Loca“ / Live a Crazy Life (selekcija: eksperimentalni)

r: Marina Ilić (3’31’’), 2021. / *Svetska premijera

„Starac i kutija“ / The old man and the box (selekcija: animirani)

r: Miroslav Jelić (12’24’’), 2020.

 „Zovem se Sonila“ / My name is Sonila (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Suela Bako (19’30’’), Francuska, 2019.

„Teški hor“ / Hard choir (selekcija: dokumentarni do 50 min)

r: Dragan Nikolić (31’32’’), 2021. / *Svetska premijera

„Kako sam pobedio lepak i bronzu“ / How I beat glue and bronze (selekcija: domaći kratkometražni igrani film)

r: Vladimir Vulević (30’42’’), 2020.

13h
Domaća panorama

Izbor filmova: Interakcija – međunarodni studentski filmski kamp 

„Ringišpil“/ Merry-Go-Round

r: Luka Popadić (15’), 2014.

„HE – Helijum“ / HE – Helium

r: Giuseppe Schettino (8’), 2008.

„Dolina vladara“ / Valley of the Rulers

r: Efim Graboy (26’), 2017.

„Ukras sveta“ / Adornmen

r: Stefan Krasić (14’), 2015.

„prizori tajanstvenog simpozijuma” / images of the mystical symposium (selekcija: eksperimentalni)

r: Milan Milosavljević (5’25”), 2020. / *Svetska premijera

„Poseta“ / The Visit (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Azadeh Moussavi (14’), Iran, 2019. / *Srpska premijera

„Školski autobus“ / Servis / The school bus (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Ramazan Kılıç (14’01”), Turska, 2019. / *Srpska premijera

“Potop” / The Flood (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Kristijan Krajnčan (15’), Slovenija, Hrvatska, 2019.

„Pre nego što odem“ / Avant que je m’en aille / Before I go (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Julien Barazer (22’), Francuska, 2019. / *Srpska premijera

„Poluks“ / Pollux (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Michaël Dichter (23′), Francuska, 2018. / *Srpska premijera

 

„Sa druge strane stakla“ / On the other side of the glass (selekcija: dokumentarni do 50 min)

r: Ljiljana Milovanović (24’07’’), 2020.

„Pas i vetar“ / Dog and the Wind (selekcija: domaći kratkometražni igrani film)

r: Jovana Marković (26’39’’), 2021. / *Svetska premijera

„Snimak pejzaža bez predistorije“ / A record of landscape without prehistory (selekcija: eksperimentalni)

r: Doplgenger (14’22’’), 2020. / *Srpska premijera

„Noamija“ / Noamia (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Antonio Goldamez (29’), Poljska, 2020. / *Internacionalna premijera

„Dnevnik od blata” / Mud Chronicles (selekcija: animirani)

r: Vuk Palibrk (10’01”), 2020.

„16. decembar” / 16 de Decembro / 16 December (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Álvaro Gago (13’51”), Španija, 2019.

„Bambilend” / Bambiland (selekcija: domaći kratki igrani)

r: Danilo Stanimirović (22’05”), 2019.

„Kladim se“ / I bet (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Raško Miljković (21’10”), Republika Irska, Srbija, 2019. / *Regionalna premijera

„U mreži” / Hooked On (selekcija: dokumentarni do 50 min)

r: Nikola Polić (24’50”), 2020. / *Srpska premijera

15h
Radionica: Animacija! (Nikola Majdak i Ana Nedeljković)
19h
Tribina: Kreativna upotreba arhivskog materijala

Povodom srpske premijere filma „Oni nikada neće ostariti“ Pitera Džeksona 

Učesnici: Helen Upcraft, kustos savremene istorije Imperijalnog ratnog muzeju – London; Aleksandar Saša Erdeljanović, upravnik Arhiva Jugoslovenske kinoteke, dr Predrag Marković, istoričar, naučni savetnik i direktor Instituta za savremenu istoriju. Moderator: profesor Radenko Ranković, Fakultet dramskih umetnosti u Beogradu.

13h
Regionalna panorama

Izbor filmova: Zagreb film 

 „Odrasti u malo drvo“ / Grow Up to Be a Little Tree 

 r:  Noemi Ribić (5’40”), 2019.

„Colonello Futurista“ / Colonello Futurista

r: Vladislav Knežević (18’45”), 2019.

„Iris“ / Iris 

r: Lucija Bužančić (8’14”), 2020. 

„Jež Bodljikavko“/ Hedgehog Spikiney 

r: Tihoni Brčić (6’47”), 2020.

„Izvan sebe“ / Spaced Out 

r: Stella Hartman (2’42”), 2019.

DVD „Srpski animirani film 3“

„Orator“ / The Speaker

r: Branko Ranitović, Zlatko Grgić (1’50”), 1979.

„Favorit“ / The Favorite

r: Dušan Petričić (1’30”), 1980.

„Eppur si muove“ / Eppur si muove

r: Zoran Jovanović (7’40”), 1980.

„Njegovo veličanstvo“ / His Majesty

r: Veljko Bikić (1’35”), 1980. 

„Poslednji sunčev zrak“ / The Last Sun Ray

r: Nikola Majdak (4’33”), 1980.

„Plavi zec” / The  Blue Rabbit 

r: Dušan Petričić (5’05”), 1981.

„Šifra l’amour” / Code L’amour 

r: Bogdan Jovanović (1’20”), 1981. 

„Putovanje” / The Trip

r: Dušan Petričić (1’45”), 1981. 

„Ljubav na prvi pogled” / Love At First Sight

r: Nikola Majdak (1’35”), 1982. 

„Stanica” / Station

r: Veljko Bikić (6’50”), 1982. 

„Život u ružičastom” / Life in Pink

r: Nikola Rudić, Rade Ivanović (4’25”), 1982. 

„Mućak“ / The Runt

r: Stevica Živkov (2’55”), 1983. 

„Nedeljna pantomima“ / Sunday Pantomime

r: Vera Vlajić (7’20”), 1983.

„Poslednji TV dnevnik“ / The Final TV Show

r: Nikola Majdak (5’10”), 1983.

„Romeo i Julija“ / Romeo and Juliette performed by the Monsters and Co.

r: Dušan Petričić (10’35”), 1984.

Izbor filmova: AJB DOC Festival 

 „Sve sa voljom“ /  A Feat Of Perseverance

r: Nerminka Emrić (48’ 38”), BiH, 2018. / *Srpska premijera 

„Komšije“ / Neighbours

r: Nerminka Emrić (25’), BiH, 2020. / *Srpska premijera

„Speleonaut – pod kamenim nebom” / Speleonaut – Under the Stone (selekcija: dokumentarni preko 50 min)

r: Sonja Đekić (56’30”), 2018.

„Lu-Lu-Lu-Lu” /  Loo-Loo-Loo-Loo (selekcija: dokumentarni do 50 min)

r: Predrag Todorović (22’02“), 2019.

„Hronika Jednog Putovanja” / Chronical of a Journey (selekcija: animirani)

r: Stevica Živkov i Miloš Živkov (5’21’’), 2020.

13h
Domaća panorama

„Jedan život, jedan san“ / A Life, a Dream

r: Marko Čelebić (32’46“), Srbija, 2021. / *Svetska premijera

„KST–65“ / KST-65

r: Zoran Bulović (53’37“), Srbija, 2020. 

„Čuvari“ / The Guardians

r: Miljan Gogić (40’), Srbija, 2017. 

„Pavićeva kutija za pisanje“ / Pavić – Writing Box

r: Marija Miljević Rajšić (32’ 42”), Srbija, 2019. 

„Oni nikada neće ostariti“ / They Shall Not Grow Old

r: Piter Džekson (99′) Velika Britanija, Novi Zeland, 2018. / *Srpska premijera 

„Paralelni tokovi” /  Parallel Streams (selekcija: eksperimentalni)

r: Luka Papić i Branka Majstorović (9’30”), 2020.  

„Čekajući smrt“ / I väntan på / Awaiting death (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Lars Vega, Isabelle Björklund (12’), Švedska, 2019. / *Srpska premijera

„Besprekorno“ / Irréprochable / Flawless (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Nathan Franck (15’), Francuska, 2019. / *Srpska premijera

„Porajmos” /  Porajmos (selekcija: domaći kratki igrani)

r: Gorčin Stojanović (35’37”), 2020. 

„Lieber Augustin” / Lieber Augustin (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Miroslav Terzić (19’16’’), 2018. 

15h
Radionica: Animacija! (Nikola Majdak i Ana Nedeljković)
10h
Radionica: Belgrade March Debut Workshop (Jovana Nikolić i Andrijana Stojković u saradnji sa Drama film festivalom iz Grčke / Barbara Dukas i Yle Finska / Sari Volanen)
16h
Radionica: Savremeni filmski izrazi (Andrijana Stojković)
13h
Takmičarski 67. MF

„Tačka paljenja“ / Flashpoint (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Rita Marchelya (14’18”), SAD, 2019. / *Srpska premijera 

„Jesenji valcer” / Autumn Waltz (selekcija: domaći kratki igrani)

r: Ognjen Petković (18’14”), 2019.

„Umetnost sećanja” / Milestones (selekcija: dokumentarni preko 50 min)

r: Jelena Radenović (61’44”), 2019.

„Ljubav izvan života” / Love Outside of Life

r: Janko Virant (10’), Kanada, 2019. / *Evropska premijera

„U slavu kraljici“ / Glory to the Queen

r: Tatija Škirtladze (82’) Austrija, Gruzija, Srbija, 2020.

„Uzdizanje“ / Elevation

r: Jelena Mila (34’45’’), Švedska, 2021. / *Svetska premijera

Izbor filmova: Klermon Feran festival kratkometražnog filma

„Posle kiše“ / After the rain

r: Valérian Desterne, Juan Olarte Zúñiga, Carlos Osmar Salazar Tornero, Lucile Palomino, Juan Pablo de la Rosa Zalamea, Céline Collin, Rebecca Black (8’42”)

„Ptica i kit“ / Bird and the whale

r: Carol Freeman (7’04”)

„Skitnica Doroti“ / Dorothy la Vagabonde

r: Emmanuelle Gorgiard (8’38”)

„Van staze“ / Hors Piste

r: Leo Brunel (6’01”)

„Slatka noć“ / Nuit Cherie

r: Lia Bertels (13’46”)

„Utočište“ / Refuge de l’ecureuil

r: Chaitane Conversat (13’)

„Vivat musketari“ / Vivat musketeers

r: Anton Dyakov (5’30”)

„Kontrafaza“ / Counterphase (selekcija: dokumentarni do 50 min)

r: Igor Toholj (19’25“), 2021. / *Svetska premijera

„Tesaurus“ / Tesaurus (selekcija: eksperimentalni)

r: Marko Grba Singh (26′), 2020. / *Srpska premijera

„Ogledalo“ / Ayeneh / Mirror (selekcija: međunarodni kratki igrani) 

r: Faranak Moradi (14’04’’), Iran, 2020. / *Svetska premijera

„Skretanje“ / Lurch (selekcija: međunarodni kratki igrani) 

r: Jasna Nanut, Čejen Černić, Judita Gamulin (15’35’’), Hrvatska, 2021. / *Svetska premijera

„Sve kako treba“ / Everything in its Right Place (selekcija: domaći kratki igrani)

r: Nikola Stojanović (21’59’’), 2020. / *Srpska premijera

15h
Takmičarski 67. MF

„Niti” / Threads (selekcija: animirani)

r: Jelena Vučić (7’15”), 2019.  

„Video sam“ / Lattam / I Saw (selekcija: eksperimentalni)

r: Zoltan Bicksei (20’10”), 2019. / *Srpska premijera

„Najkraći dan” / Shortest Day (selekcija: domaći kratki igrani)

r: Aleksa Mihajlović (19’56”), 2019.

„Poklon“ / The Present (selekcija: međunarodni kratki igrani) 

r: Farah Nabulsi (24’20”), Palestina, 2019. / *Srpska premijera

„Nalepnica“ / Sticker (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Georgi M. Unkovski (18’45”), Severna Makedonija, 2020.

„Zarobljeni u stroju“ / Ghost in the Machine

r: Leon Rizmaul (26’) Hrvatska, 2018. / *Beogradska premijera

„Prvi do srca – Ivo Gregurević“ / Close to Heart – Ivo Gregurević

r: Branko Šmit (51’) Hrvatska, 2019. / *Srpska premijera

„Zaceli me“ / Hold Me Right (selekcija:  dokumentarni preko 50 min)

r: Danijela Štajnfeld (74’), 2020. 

„Laku noć“ / Da Yie / Good Night (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Anthony Nti (20’34’’), 2019.

15h
Radionica: Animacija! (Nikola Majdak i Ana Nedeljković)
10h
Radionica: Belgrade March Debut Workshop
16h
Online predstavljanje Laboratorije interaktivnih umetnosti FDU (Mirko Stojković, Branko Sujić, Pavle Dinulović i Jovana Karaulić)
13h
Takmičarski 68. MF

„Trkija“ / Elusiveness (selekcija: animirani)

r: Marija Vulić (7’14’’), 2020.

„Potreba za mržnjom“ / Recipe For Hate (selekcija: dokumentarni preko 50 min)

r: Filip Čolović (81’10’’), 2020.

„Mesta“ / Miegamasis rajonas / Places (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Vytautas Katkus (11’’), Litvanija, 2020. / *Srpska premijera

Izbor filmova: Međunarodni festival kratkometražnog filma Drama 

„Razdaljina između nas i neba” / The distance between us and the sky

r: Vasilis Kekatos (9’), 2019.

„Igra“ / Play

 r: Vangelis Liberopoulos (32’), 2017.

„Helga je u Lundu“ / Helga is in Lund

r: Thelyia Petraki (20’), 2016. 

„Hektor Malo – Poslednji dan u godini“ / Hector Malot – the last day of the year

r: Jacqueline Lantzou (25’), 2018.

„Večera za malobrojne“ / Dinner for few

 r: Nassos Vakalis (10’), 2014. 

„Indeks“ / Index

r: Nicolas Kolovos (12’), 2019.

„Sloboda“ / Freedom 

r: Boris Balta (52’ 37”), BIH, 2020. / *Regionalna premijera

„Sedam hiljada duša“ / Seven Thousand Souls

r: Sanjin Mirić (58’ 50”), Češka, 2020. / *Svetska festivalska premijera

„Bugarski san“ / Bulgarian Dream (selekcija: dokumentarni preko 50 min)

r: Srđan Šarenac (51’14’’), 2019. 

„Crveni Aninsri; ili, Na prstima na još uvek drhtavomBerlinskom zidu” / Aninsri Daeng / Red Aninsri or Tiptoeing on the Still Trembling Berlin Wall (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Ratchapoom Boonbunchachoke (29’57’’), Tajland, 2020.

„Skup“ / Gathering  (selekcija: domaći kratki igrani)

r: Marko Pejović (14’23’’), 2020. / *Svetska premijera

13h
Takmičarski 68. MF

„Plava granica“ /  Blue Frontier (selekcija: dokumentarni do 50 min)

r: Ivan Milosavljević (19’50’’), 2020.

„Mag i ja“ / Magic and me (selekcija: dokumentarni preko 50 min)

r: Milina Trišić  (57’40’’), 2020. / *Svetska premijera

„Izgubljeni dani“ / Days Lost (selekcija: domaći kratki igrani)

r: Jovan Avramović (22’19’’), 2020. / *Srpska premijera

„W” / W (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Stelios Koupetoris (6’), Grčka, 2019. 

„Prelazak” / Passage  (selekcija: animirani)

r: Igor Ćorić (6’50”), 2019. 

„Dok sam bio u stomaku napipao sam rukom svoju pišu i tada sam shvatio da sam DEČAK!” /  Musical Runaways (selekcija: eksperimentalni) 

r: Miloš Tomić (11’59”), 2020. / *Svetska premijera

„Čelkaš” /  Chelkash (selekcija: domaći kratki igrani 

r: Ružica Anja Tadić (23’), 2019. / *Srpska premijera

„Marija želi da postane žena” / Marija Wants to Become a Woman (selekcija: dokumentarni do 50 min) 

r: Jovan Pantović (48’08”), 2020. / *Svetska premijera

Omaž: Zdravko i Ranka Velimirović 

„Umir krvi“ / Blood Feud

r: Zdravko Velimirović (48′), SFRJ, 1971.

„Mediala – Tajna večera“ / Mediala –The Last Supper

r: Zdravko Velimirović (8′), SFRJ, 1969.

„Besmrtni poručnik u smrti sa osmijehom“ / The Immortal Lieutenant in Death with a Smile

r: Ranka Velimirović (56′), Srbija, 2006.

„Svetlosti i senke” / Lights & Shadows  (selekcija: animirani)

r: Rastko Ćirić (10’23”), 2010. 

„Hackteria” / Hackteria (selekcija: eksperimentalni)

r: Izvanredni Bob (11’40”), 2019.  

„Sveta zemlja“ / Mot Khu Đat Tot / Blessed Land (selekcija: međunarodni kratki igrani) 

r: Phạm Ngọc Lân (18’), Vijetnam, 2019. / *Srpska premijera

„Havana Dreams” / Havana Dreams (selekcija: dokumentarni preko 50 min) 

r: Igor M. Toholj (52’), 2020. / *Svetska festivalska premijera

15h
Radionica: Ceo grad je filmski studio (Miloš Tomić)
10h
Radionica: Belgrade March Debut Workshop
17h
Online radionica Pokretne slike u vremenu interneta, grupa i algoritama (Lior Zalmanson)
13h
Takmičarski 68. MF

„Veza“ / The Bond (selekcija: animirani)

r: Miljana Tešović (6’30’’), 2020. 

„Drenjine“ / Cornelian Cherries (selekcija: dokumentarni do 50 min)

r: Nikola Stojanović (40’), 2020. 

„Slobodan“ / Liberated (selekcija: domaći kratkometražni igrani film)

r: Miroslav Savić (17’21’’) / *Svetska premijera

„Crvena da te nema trebalo bi te izmisliti“ / Red if you did not exist we would have to invent you (selekcija: eksperimetnalni) 

r: Milica Rakić (8’09’’), 2021. / *Svetska premijera

“Paška” / Pashka (selekcija: međunarodni kratki igrani) 

r: Oltjon Lipe (22’04’’), Grčka, 2020. / *Srpska premijera

„Mreža“ / Web (selekcija: animirani)

r: Nataša Glišović (3’38’’), 2020.

„Zagrljaj kože“ / The Hug of Skin (selekcija:  eksperimentalni)

r: Ivana Kosanović (6’25’’), 2020.

„Zaklinjem se“ / I Pledge (selekcija: dokumentarni preko 50 min) 

r: Nikola Dragović (86’), 2020. / *Regionalna premijera

„Tanakini mostovi“ / Tanaka’s Bridges

r: Snježan Lalović (31’16”), Republika Srpska, BiH, 2018.

„Poslednji YU filmski romantik“ / The last YU film romantic

r: Radoslav T. Stanišić (52’), Crna Gora, 2019. / *Beogradska premijera

 „Metaplazma: slučaj ptica“ / Metaplasm: The vulture file

r: Nemanja Babić (25’45”), Srbija, 2020. / *Svetska premijera

„Putovanje“ / Journey

r: Aleksandra Mitrić Štifanić (43’), Srbija/BiH, 2020.

15h
Takmičarski 67. MF

„Simbioza” / Symbiosis (selekcija: animirani)

r: Katarina Milin (4’38”), 2019. 

„Svetlarnik” / Open Skylight (selekcija: dokumentarni do 50 min) 

r:  Srđan Vukajlović (15’35”), 2018. / *Srpska premijera

„Matura” / Prom Night (selekcija: domaći kratki igrani)

r: Gvozden Ilić (19’42”), 2020. 

„Solčence zahaja” / The Sun Goes Down (selekcija: dokumentarni preko 50 min) 

r: Stefan Krasić (53’30”), 2020. / *Srpska premijera

„General Svetomir Đukić“ / General Svetomir Đukić (selekcija: dokumetarni do 50 min)

r: Ognjen Rakčević i Milan Todorović (49’), 2020. / *Beogradska premijera

„Do.Solo.Pin“ / Do.Solo.Pin (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Javad Atefeh (11’07’’), Iran, 2021. / *Svetska premijera

„Zvaću ti oca” / Ќe mu se javam na tatko ti / I am calling your father (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Leon Ristov (12’), Severna Makedonija, 2020.

„Zajedno razdvojeni“ / Together apart (selekcija: eksperimentalni)

r: Neda Kovinić (11’15’’), 2020. / *Svetska premijera

„Home“ / Home  (selekcija: eksperimentalni)

r: Tanja Brzaković, Jelena Bosanac (4’38’’), 2020. / *Svetska festivalska premijera

„Veliki dodir“ Big touch (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Christopher Tenzis (3’19’’), SAD, 2020. / *Srpska premijera

„Nun of your business“ 

r: Ivana Marinić Kragić (71’), Hrvatska, Srbija, 2020. / *Internacionalna premijera

15h
Radionica: Ceo grad je filmski studio (Miloš Tomić)
10-12h
Radionica: Belgrade March Debut Workshop
15h
Svetska panorama

Izbor filmova: Klermon Feran Festival 

„Ol inkluziv“ / All inclusive

r: Corina Schwingruber (100’)

„Fest“ / Fest

r: Nikita Diakur (2’55”)

„Nailazi poplava“ / Flood is coming

r: Gabriel Bohmer (8’57”)

„Prošle godine kada je prošao voz“ / Last year when the train past

r: Pang-Chuan Huang (17’30”)

„Prolaz“ / Passage

r: Kitao Sakurai (22’)

„Lažna prijava“ / Swatted

r: Ismael Joffroy Chandoutis (19’59”)

Izbor filmova: Berlin Interfilm Festival 

„Vezanost“ / Ties

r: Dina Velikovskaya (7’30’’), Nemačka, Rusija, 2019. 

„Nagrada“ / The Award

r: Lidija Mojsovska (16’30’’), Severna Makedonija 2017.

 „Kiša“ / Rain

r: Piotr Milczarek (5’), Poljska, 2019.

„Sređivanje lica“ / Facelift

r: Dennis Stein-Schomburg & Jan Riesenbeck (7’), Nemačka, 2019.

„Plavi plašt“ / La Capa Azul

r: Alejandra López (5’), Portoriko, 2019. 

„Fluidna granica“ / Fluid Border

r: Joana Vogdt (17’13’’), Nemačka, 2020.

„Hizija” / Hizija

r: Chabname Zariab (19’46’’), Francuska, 2020.

„Novi talas: 40 godina posle“ / Novi Val – 40 godina nakon / New Wave – 40 Years After 

r: Nikola Knežević, Olga Kepčija (101′), Hrvatska, Srbija, 2021. / *Svetska festivalska premijera

12-16h
DokSrbija@Martovski
13h
Regionalna panorama 

Izbor filmova:  Kinoteka Severne Makedonije: Laureati Martovskog festivala

„DAE“ / DAE 

r: Stole Popov (16’), 1979.

„Kalendar“ / Calendar 

r: Meto Petrovski (11’), 1990.

„Golgota“ / Golgotha

r: Meto Petrovski (16’), 1979.

„Granica“ / The Border 

r: Branko Ivanovski Gapo (12’), 1962. 

„Likvidator“/ Liquidation

r: Trajče Popov (15’), 1983.

„Poslednja slika o ocu” / The Last Image of Father (selekcija: domaći kratki igrani) 

r: Stefan Đorđević (20’29”), 2019.

„A sad se spušta veče” /  Then Comes the Evening (selekcija: dokumentarni do 50 min) 

r: Maja Novaković (27’31”), 2019.

„To sam što jesam – Gipsy mafia” / I am What I am — The Story of Gipsy Mafi a (selekcija: dokumentarni preko 50 min)

r:  Andrijana Stojković (50’48”), 2019.

 „Samo za naše oči: Džon Glen” / For our eyes only: John Glen“ 

r: Carsten Panitz (115’), Nemačka, 2021. / *Svetska premijera

„Jedna slika priču priča“ / One Photo Tells a Story

r: Milan Nikodijević (8’22’’), 2020.

„Mi iz Praga“ / We From Prague

r: Rajko Grlić (29’), 1967.

„Kome je bog stvorio bradu“ / To Whom God Created a Beard

r: Goran Marković (30’), 1972. 

„Mala Neda“ / Little Neda

r: Srđan Karanović (30’), 1969. 

„Dan i noć – Pjaca“ / Day and Night – Square

r: Lordan Zafranović (15’), 1966.

18h
Promocija knjige: „Češka škola ne postoji" Goran Marković
15h
Radionica: Ceo grad je filmski studio (Miloš Tomić)
16h
Tribina: Martovski festival i drugi festivali dokumentarnog i kratkometražnog filma u Srbiji i regionu

Moderator: prof. Radenko Ranković (FDU) Učesnici: Dejan Dabić (Martovski festival, Beograd), Nebojša Jovanoviќ (Kinenova, Skoplje), Boris Balta (Tuzla Film Festival, Tuzla), Vitomir Mitrić (Prvi kadar, Istočno Sarajevo), Snježan Lalović (Kampus Kinoteke Republike Srpske, Pale), Milena Debeljković (Dok#, Beograd), Nenad Popović (7 veličanstvenih, Beograd), Mara Prohaska (Beldocs, Beograd), Dragomir Zupanc (Dani slovenačkog filma, Beograd), filmski kritičari Borislav Anđelić, Božidar Zečević, Veljko Krulčić

13h
Takmičarski 67. MF

„Komunikacija” /  Communication (selekcija: eksperimentalni) 

r: Saša Petrović (4’50”), 2019. / *Svetska premijera

„Šum” / Whirr (selekcija: domaći kratki igrani) 

r: Anđelko Beroš (8’47”), 2020. 

„Groblje slonova” / Elephant’s Graveyard (selekcija: međunarodni kratki igrani) 

r: Filip Mojzeš (13’), Hrvatska, 2019. / *Srpska premijera

„Smrt majke Jugovića” / Two Grim Ravens (selekcija: animirani)

r: Mihajlo Dragaš (13’43”), 2019. 

„Završiću u zatvoru” / Je finirai en prison / I’ll End Up in Jail  (selekcija: međunarodni kratki igrani)

r: Alexandre Dostie (23’), Kanada, 2019. 

„I ništa” (selekcija: dokumentarni do 50 min) 

r: Zoran Tairović (29’29”), 2020. / *Srpska premijera

„Erik“ / Erik 

r: Danilo Lola Ilić (78’), Hrvatska, 2020.

Dokumenti Praške škole  / The Prague School Documents

„Pan Hrstka“ / Mister Hrstka

r: Goran Paskaljević (10’), 1969.

„Legenda o lapotu“ / Legend of Lapo

r: Goran Paskaljević (27’), 1972.

„Klub usamljenih srca“ / Lonely Hearts Club

r: Srđan Karanović (30’), 1969.

„Pitka voda i sloboda 2 i 3“ / Drinkable Water and Freedom 2 & 3

r: Rajko Grlić (20’), 1987./1999.

„U pravcu početka“ / Towards the Beginning

r: Dejan Đurković (12’), 1970.

12-16h
DokSrbija@Martovski
13h
Takmičarski 67. MF

„Lov” / The Hunt (selekcija: animirani)

r: Jovan Rakić (7’52”), 2019. 

„Živa crvena” /  Vivid Red (selekcija: eksperimentalni) 

r: Svetislav Dragomirović (9’37”), 2020.  

„Šerbet” / Sherbet  (selekcija: domaći kratki igrani) 

r: Nikola Stojanović (19’16”), 2019. 

„Prodana” / Prodana (selekcija: dokumentarni do 50 min)

r: Aleksandra Nestorov (19’27”), 2019.

„Jednodnevni dopust“ / Freigang / Day release (selekcija: međunarodni kratki igrani) /*Srpska premijera

r: Martin Winter (35’), Austrija, 2019.

Žurnali Filmskih novosti

Svetska panorama

„Šampionke na talasima“ / Maiden

r: Alex Holmes (93’), Velika Britanija, 2018. / *Srpska premijera

15h
Projekcija nagrađenih filmova 67. Martovskog festivala
17h
Projekcija nagrađenih filmova 67. i 68. Martovskog festivala
17h
Projekcija nagrađenih filmova 68. Martovskog festivala
19h
Projekcija nagrađenih filmova: GRAND PRIX 67. i 68. Martovskog festival

Vesti

OTVARANJE
66/67 MARTOVSKI FESTIVAL
DOM OMLADINE BEOGRADA
19.04.2021.
FOTO Stanislav Milojkovic

Home page: posle glasanja

Pomoćnik gradonačelnika Andreja Mladenović svečano je večeras u Domu omladine Beograda otvorio 67. i 68. izdanje Martovskog festivala – Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma. On je posthumno dodelio nagradu za životno delo kompozitoru Zoranu Simjanoviću i uručio je njegovoj supruzi Ljiljani Erić-Simjanović.

Vidi više
foto Ivan Grlić

ZORANU SIMJANOVIĆU POSTHUMNO NAGRADA ZA ŽIVOTNO DELO 67/68. MARTOVSKOG FESTIVALA

Sa velikim žaljenjem primili smo vest o smrti kompozitora Zorana Simjanovića, velikog umetnika i izuzetnog čoveka, laureata Nagrade za životno delo 67/68. Martovskog festivala – Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma.

Vidi više
martovski festival

Zbog epidemiološke situacije novi termin održavanja 67/68. Martovskog festivala

Ovogodišnji dupli, 67. i 68. Martovski festival biće održan u novom terminu, od 19. do 25. aprila 2021. godine, zbog epidemiološke situacije u Srbiji i bezbednosti učesnika i posetilaca manifestacije.

Vidi više