Martovski festival

BELGRADE DOCUMENTARY AND SHORT FILM FESTIVAL - 64th edition

March 30 – April 2, 2017 | Belgrade Youth Center

Program Legend: FD – feature documentary, SF – short fiction, A – animation, E – experimental/video art

16.30
Out of competition

Wizards (FD), r: Maša Vujošević (2017, 52 min, Serbia)
Nedjo’s Home (FD), dir: Ana Otašević, Luka Tua (2016, 52 min, France)

Lifetime Achievement Award – Miroslav Bata Petrović, film screenings:“Bunker 93” (2017, 8 min, Serbia), directed by PurišaĐorđević and “Pantha Rei” (2017, 72 min, Serbia),directed by Ljubiša Samardžić

15:00
Out of competition

Lazar (FD), dir: Stefan Krasić (2016, 56 min, Serbia)
Blow up Bar (SF), dir: Dušan Mojsilović (2016, 30 min, Serbia)
Accidentally (SF), dir: Aleksa Parezanović (2016, 16 min, Serbia)

The Other Line (FD), dir: Nenad Milošević (2016, 108 min, Serbia)
Forgotten realms (SF), dir: Ilija Galonja, DragoLatinović (2015, 10 min, Serbia)

15:00
Out of competition

Sevdalinka: The Alchemy of Soul (FD), dir: Sali S. Sallini (2016, 102 min, Turkey, Bosnia and Herzegovina, Serbia)
The Verdict (SF), dir: Goran Alimpić (2016, 13 min,Serbia)
Wonder(be)ing (A), dir: Grupa IDE and Apsart (2016, 4 min, Serbia)

The Way of the East, dir: Katarina Mutić (2017, 52 min, Serbia)
Two Schools, dir: Srđan Šarenac (2017, 43 min, Bosnia and Herzegovina, Croatia, Serbia)
Window to happiness, dir: Drago Latinović, Ilija Galonja(2017, 8 min, Serbia)

Fluffy, dir: Lee Filipovski (2016, 24 min, Serbia, Canada)
Only Girls Cry, dir: Vladimir Milovanović (2017, 22 min, Serbia)
Paralysis, dir: Dušan Zorić (2016, 21 min, Serbia)
A Handful of Stones, dir: Stefan Ivančić (2017, 14 min, Serbia)
Malesh, dir: Ivan Bakrač (2016, 20 min, Serbia)

The Space in Between - Marina Abramović in Brasil, dir: Marko Del Fiol (2016, 86 min, Brazil)

15:00
Out of competition

The Working Class Is Off to Paradise (FD), dir: Marko Cvejić (2017, 80 min, Serbia)
72 48 24 0 (SF), dir: Matija Gluščević (2016, 21 min, Serbia)
Hypertension, dir: Hadži-Aleksandar Đurović (2016, 14 min, Serbia)

The Return of Erkin, dir: Maria Guskova (2015, 29 min, Russia)
Chelem, dir: Charles Grenier (2016, 14 min, Canada)
State of Emergency Motherfucker, dir: Sébastien Petretti(2016, 5 min, Belgium)
Trails, dir: Peter Cerovšek (2015, 7 min, Slovenia)
Fox, dir: Jacqueline Lentzou (2016, 28 min, Greece)

Wall of Death, and All That, dir: Mladen Kovačević(2016, 62 min, Serbia, Croatia)
Sound of Light, dir: Anthonia Milcheva (2016, 13 min, Serbia)
Girls Who Cut Their Hair Short, dir: Jelica Jerinić (2016, 28 min, Serbia)

13:00
Out of competition

Art sets you free (E), dir: Srđan Marković (2017, 7 min, Serbia)
Mental frame (E), dir: Drago Latinović, Ilija Galonja(2016, 6 min, Serbia)
In Arti (E), dir: Stefan Petronijević (2017, 11 min, Serbia)
E (E), dir: Miroslav-Bata Petrović (1988-2016, 14 min, Serbia)
White Planet (E), dir: Stevan Todorović, Miloš Ilić(2014, 2 min, Serbia)
Obedient body (E), dir: Jelena Mitić (2015, 12 min, Serbia)
The Sea Trilogy (E), dir: Duško Pašić (2016, 20 min, Serbia)

Maestro (FD), dir: Boško Milosavljević (2015, 54 min, Serbia)
Hunt (SF), dir: Jovana Avramović (2017, 18 min, Serbia)
2116 (SF), dir: Janko Đurić (2016, 10 min, Serbia)
The Shave (SF), dir: Petar Mitrović (2016, 13 min, Serbia)
The Golden Boy (SF), dir: Aleksandar Davić (2016, 17 min, Serbia)

11:00
Competition program: international short fiction

Lumpen, dir: Nikola Vučinić (2016, 8 min, Montenegro)
Ascension, dir: Pedro Perlata (2016, 18 min, Portugal)
Dr. Diaz, dir: Benoit Desjardins (2016, 29 min, Canada)
Buck, dir: Bernhard Wenger (2016, 16 min, Austria)
Everything Will Be Okay, dir: Patrick Vollarth (2015, 30 min, Germany, Austria)

First Case – A Man, dir: Krsto Škanata (1964, 14 min, Yugoslavia)
Soldier, At Ease!, dir: Krsto Škanata (1967, 19 min, Yugoslavia)
Intruder, dir: Krsto Škanata (1965, 12 min, Yugoslavia)

The Promise, dir: Željko Mirković (2016, 74 min, Serbia)
Paper, Horse and Birds, dir: Zoran Tairović (2017, 30 min, Serbia)
Expanding the Borders, dir: Bojan Kosović (2016, 10 min, Serbia)

Equilibrium, dir: Mirela Srebrić (2016, 13 min, Serbia)
Sima's third hand, dir: Darko Dacović (2013, 10 min, Serbia)
Moon Forest, dir: Marija Milovanović Lazarevski (2016, 6 min, Serbia)
Venus of Jale, dir: Igor Kekeljević (2016, 5 min, Serbia)
Fliposcope, dir: Krunoslav Jović (2017, 5 min, Serbia)
Justice, dir: Jelena Vučić (2016, 5 min, Serbia)
Lives, dir: Goran Rakić (2016 7 min, Serbia)
Mirror, dir: Milan Marić (2015, 5 min, Serbia)
Heritage, dir: Jovan Rakić (2016, 5 min, Serbia)
Our City, dir: Katarina Ćirilović Popović, Ana ĐorđevićPetrović (2016, 8 min, Serbia)

Distances, dir: Nemanja Vojinović (2017, 72 min, Serbia)
Spark, dir: Lazar Radić (2016, 29 min, Serbia)

Every good story is a love story, dir: Rajko Grlić and Matjaž Ivanišin (2017, 71 min, Slovenia, Croatia)

11:00
Out of Competition

Wandering Hearts (FD), dir: Vladimir Ristić (2016, 68 min, Serbia)
Hunger (SF), dir: Tamara Todorović (2017, 15 min, Serbia)
Maestro (SF), dir: Nemanja Mladenović (2016, 17 min, Serbia)
Love (SF), dir: Ognjen Petković (2017, 13 min, Serbia)
Woof-Woof (A), dir: Pavle Čelić (2017, 3 min, Serbia)

Tapavica, dir: Ognjen Rakčević, Milan Todorović (2016, 43 min, Serbia)
Dwellers of the Pink House, dir: Nenad Pirnat (2016, 40 min, Serbia)
Life from the front row, dir: Drago Latinović, IlijaGalonja (2016, 16 min, Serbia)

Grace, dir: Mina Stamenković (2016, 28 min, Serbia)
Who Gives A *, dir: Lenka Jovanović (2016, 22 min, Serbia)
Applause for Lazić, dir: Marko Marković (2017, 26 min, Serbia)
Bee stung in Big Little Bees, dir: Marko Đorđević (2016, 21 min, Serbia)
Nobody here, dir: Jelena Gavrilović (2017, 20 min, Serbia)

Yours truly, Sexymaja, dir: Ivan Mandić (2016, 84 min, Serbia)
Ljuba, dir: Natalija Avramović (2017, 30 min, Serbia)

11:00
Competition program – international short fiction

High Cities of Bone, dir: João Salaviza (2017, 19 min, Portugal)
Lost and Found, dir: Claudia Seibl (2015, 26 min, Germany)
Mutants, dir: Alexandre Dostie (2016, 17 min, Canada)
Just be my mother, dir: Roqiye Tavakoli (2016, 15 min, Iran)
Leave of Absence, dir: Moshe Rosenthal (2016, 18 min, Israel)

Plastic Jesus, dir: Lazar Stojanović (1971, 100 min, Yugoslavia)

Four Passports, dir: Mihajlo Jevtić (2016, 83 min, Germany, Serbia, Croatia)
Radiovision, dir: Gregor Zupanc, Miloš Tomić, JelenaMilunović, Igor Simić (2016, 25 min, Serbia)
Beats of Silence, dir: Marko Džambić (2016, 9 min, Serbia)

Heavens, dir: Jelena Maksimović, Ivan Salatić (2014, 19min, Serbia)
Spirit in the Machine, dir: Ivan Antić, (2017, 2.30min, Serbia)
Transfiguration, dir: Igor M. Toholj, (2017, 5.20 min, Serbia)
All Still Orbit, dir: Dane Komljen, James Lattimer, (2016, 23 min,Croatia, Serbia, Germany, Brazil )
Memory, dir: Zdravko Delibašić, (2017, 3 min, Serbia)
Away from home, dir: Milica Lapčević, (2016, 5 min, Serbia)
Chameleon, dir: Tina Gverović, Siniša Ilić, (2014, 13min, Serbia)
Manifesto to the Barbarians of Spirit and Thought on All Continents, dir: Saša Perić, (2015, 6 min, Serbia)
Last Inscription Of Leonid Šejka, r: Zlatko Stojilović, (2017, 14 min, Serbia)
Epiphany and isolation, dir: Mihajlo Jevtić, (2016, 10min, Serbia)
Testing of the Film, dir: Miroslav-Bata Petrović, Zlatomir Dukić (2016, 6 min, Serbia)

Controindicazione, dir: Tamara von Steiner (2016, 74 min, Serbia)
A man who ate himself, dir: Igor M. Toholj (2015, 22 min, Serbia)
Love, dir: Dušan Zorić (2016, 16 min, Serbia)

Awards ceremony and film screening: Trieste, Yugoslavia (2017, 62 min, Italy), directed by Alessio Bozzer

11:00
Out of competition

Born As a Winner (FD), dir: Željko Jovanović (2015, 55 min, Serbia)
Emerald (A), dir: Maja Radulović Petrović (2016, 4 min, Serbia)

Revolutionary Home (E), dir: Sead Šabotić (2016, 13 min, Montenegro)
Scarecrow Cross (E), dir: Sandra Jovanovska (2016, 8 min, Slovenia)
Almost Nothing (E), dir: Ana Hušman (2016, 16 min, Croatia)
X Tape (E), dir: Dragan Mileusnić, Željko Serdarević(2015, 9 min, Croatia)
Machinae novae 002 (E), dir: Darko Vidačković (2016, 8 min, Croatia)
The Wire (E), dir: Milica Spasojević (2017, 10 min, Serbia)
Reflections (E), dir: Aleksa Mihajlović (2017, 9 min, Serbia)
Funeral (E), dir: Daniel Pavlić (2016, 1 min, Croatia)
Illusionist (E), dir: Sara Radojković (2015, 19 min, Serbia)

The most important call in life, dir: Mateja Rackov,Danica Vučenić (2016, 43 min, Serbia)
The Project: Soul, dir: Jelena Jovčić (2017, 20 min, Serbia)
The Dream and The Reality, One Village, One Piece Of Art, dir: Svetlana Miljanić (2015, 42 min, Serbia)

Depth Two, dir: Ognjen Glavonić (2016, 80 min, Serbia, France)
Behind the scenes, dir: Anđela Đurović (2017, 12 min, Serbia)
Utopia, dir: Matija Gluščević (2016, 21 min, Serbia)

Co-Drivers, dir: Ognjen Isailović (2017, 21 min, Serbia)
A Day for Vanja, dir: Mia Knežević (2016, 40 min, Serbia)
Chris, dir: Raško Miljković (2016, 19 min, Serbia)
In memory of, dir: Stefan Krasić (2017, 30 min, Serbia)
Bon Voyage, dir: Siniša Galić (2017, 15 min, Serbia)

Latest News